facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice

17. 6. 2024
Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice

Do nového areálu Automatických mlýnů zve letos Univerzita Pardubice veřejnost na svůj Vědecko-technický jarmark. Akce nejen pro žáky základních i středních škol, která popularizuje vědu, startuje už tento čtvrtek 20. června v 9 hodin. K akci se připojí také centrum Sféra a Gočárova galerie a další partneři.

„Naše akce nabízí inspirativní pohled na svět vědy. Věříme, že interaktivní přístup našich popularizátorů a vědců probudí v mladých lidech touhu po dalším vzdělávání a hledání nových poznatků,“  říká prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice Petra Bajerová.

Vysokoškolští popularizátoři se letos propojili s centrem Sféra, které se také věnuje propagaci vědy. Univerzita přizvala na svoji popularizační akci i další partnery. I proto návštěvníci v areálu mohou vidět také ukázky hasičů nebo interaktivní chemickou show ze Střední průmyslové školy chemické. Se Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje si budou moci zájemci vyzkoušet první pomoc a se Střední zdravotnickou školou Pardubice odhalit úskalí a radosti života.

Speciálně během univerzitního jarmarku pro ty školy, které projeví zájem, otevře centrum Sféra své dílny, laboratoře a Sférické hřiště, Automatické mlýny nabídnou prohlídku s průvodcem, Gočárova galerie je pozve na interaktivní prohlídku Od zrnka k umění. Školy mohou navštívit také expozici Východočeského muzea v Pardubicích s názvem Exit 91 / Vykopávky. Krajská knihovna v Pardubicích si pro ně letos připravila robotické hračky a programování ozobotů a Střední škola potravinářství a služeb je nechá nahlédnout například do cvičného mlýna.

Program univerzity letos nabídne zábavnou formou pro děti i dospělé více než dvacítku různých vědních disciplín. Během programu si mohou lidé vyzkoušet tradiční výtvarné techniky, procvičí si mozek u matematických hrátek, seznámí se s příběhem vzniku Lotusu 7, potrénují finanční gramotnost, navštíví stánek u plápolajícího ohně, nahlédnou na svět očima technologií nebo se vydají na interaktivní cestu k umělé inteligenci. Zapojit se mohou i do veslařských závodů nebo se pokusit proniknout do tajemství mikrosvěta, hry barev a optických klamů. Žáci si mohou na infostánku vyzvednout tzv. vědecký index pro lepší orientaci na jednotlivých stanovištích. Za posbírání dostatečného počtu razítek získají malou odměnu.

Vstup na speciální celodenní populárně-naučný program je ZDARMA. Akce je součástí městských slavností Zrcadlo umění a koná se s podporou Pardubického kraje. Více informací zde: Vědecko-technický jarmark 2024 | Univerzita Pardubice (upce.cz)

Kdy: čtvrtek 20. června 9 – 17 hodin

Kde: Automatické mlýny, Pardubice

 

Zdroj: Univerzita Pardubice