facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Veletrh vědy 2022

9. 5. 2022
Veletrh vědy 2022

Letošní Veletrh vědy láká na expozice ze všech oborů. Návštěvníci si vyzkouší práci staročeského badatele, projdou se tropickým pralesem nebo se přenesou do vesmírného závodu 60. let minulého století. Akademie věd představí také exponáty vytvořené pro Světovou výstavu 2020 v Dubaji.

veletrh vedy2022

Zájemci o techniku si na Veletrhu věd postaví vlastní ulici nebo městečko. Vyzkoušejí si například, jak geometrie budov ovlivňuje sílu větru v ulicích. Vystavený model ukáže, jak vypadá proudění v místě největšího znečištění, např. z dopravy. Expozice také nasimuluje a porovná situaci v široké a v úzké ulici.

V dalších stáncích Akademie věd ČR budou návštěvníci moci sledovat pitvu švába nebo se seznámí s příběhem amerického brouka mandelinky bramborové tak, jak jej popisovala sovětská propaganda v dobách studené války.

Velkou pozornost laické i odborné veřejnosti si v posledních letech vysloužil PCR test. Jedna z expozic vysvětlí do nejmenšího detailu princip této diagnostické metody a ukáže, jaká další využití nalézá v moderní vědě.

Zájemci se ale mohou účastnit také výstavy Národní technické knihovny, která zde představí nové roboty, soutěž Falling Walls Lab nebo to jak efektivně komunikovat vědecké informace.

Exponáty až z Dubaje

Veletrh vědy 2022 představí veřejnosti vedle řady zajímavostí také exponáty vytvořené speciálně pro Světovou výstavu, která se od loňského října do letošního února konala v Dubaji. Všechny čtyři unikáty Akademie věd na téma Energie chytře zatím nebylo možné spatřit nikde jinde než právě na Expu 2020.

Hned prvním příkladem je setrvačník, který ukládá energii. Nepřehlédnutelná zlatá mince s logem Akademie věd ČR, která se vznáší ve vzduchu, tak ukazuje princip dočasného ukládání elektrické energie do energie otáčivého pohybu setrvačníku. Aby se jeho otáčení nezastavilo mechanickým třením, které vzniká v běžných kluzných nebo kuličkových ložiscích, je setrvačník (ona zlatá mince) uložen na magnetickém závěsu a využívá hned několik magnetů a elektromagnet. „Tyto magnety se odpuzují a přitahují. Tím udržují minci ve správné výšce tak, aby její hmotnost nesly výhradně trvalé magnety,“ vysvětluje Jiří Šonský z Ústavu termomechaniky AV ČR.

Řešení, jak zbavit moře a oceány plastů, navrhuje další z exponátů. Má jít o loď, která zpracovává odpad. „Princip fungování této lodě není složitý. Odpad sebraný z moře se předčistí, homogenizuje a rozemele na menší částice. Dle kvality se připraví k energetickému využití – buď se spálí, nebo se zpracuje prostřednictvím pyrolýzy,“ vysvětluje Michal Šyc z Ústavu chemických procesů AV ČR, který na exponátu spolupracoval s Vysokým učením technickým v Brně a společností EVECO Brno. „Produktem je teplo, které lze využít pro odsolování mořské vody, a pyrolýzní olej, který může fungovat jako palivo nebo surovina v petrochemickém průmyslu,“ doplňuje Michal Šyc.

setrvacnik

Setrvačník, který ukládá energii

Další vystavovatelé: cesta do tropického pralesa i do vesmíru

Na veletrhu pořádaném Akademií vědy ČR se ale představí i další vědecká pracoviště a firmy. Společnost AERO Vodochody pozve přítomné na trenažér stíhačky a virtuální realitu. Botanická zahrada hlavního města Prahy zase přichystá průchozí expozici tropickým pralesem.

Velkým lákadlem bude také úniková hra, která účastníky zavede do roku 1961, do éry vesmírného závodu mezi Západem a Východem. V nově vzniklé laboratoři v Řeži u Prahy se vědci tehdy zabývali utajovaným výzkumem nových sloučenin pro dobývání vesmíru.

Historie „nečernobílá“ a bádání

Veletrh nezapomene ani na humanitní a společenské vědy. Prostřednictvím výukových simulací bude možné nahlédnout do období nacistické okupace i poválečného odsunu Němců, vyzpovídat pamětníky a pochopit, že historické události ve skutečnosti nikdy nejsou černobílé.

Zájemci si také vyzkoušejí práci staročeského badatele. Pokusí se vyluštit text zapsaný dávným písařem či odhalit význam některých záhadných starých slov. Účast na letošním ročníku již potvrdili také Life RESCUE záchranáři Praha, kteří návštěvníky naučí, jak poskytnout první pomoc a jak se zachovat v krizových situacích.

Veletrh vědy se v červnu po dvou zrušených ročnících vrátí do pražských Letňan. Na tamním výstavišti přivítá návštěvníky od čtvrtka 2. června do soboty 4. června. Vstup na veletrh je zdarma.

Více informací včetně aktuálního programu naleznete zde.

veletrh vedy2022 2

 

Zdroj: Veletrh vědy 2022

 

« Březen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4
29 30 31