facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Známka Tested in Antarctica je mezinárodní, platit bude v Rusku i USA

25. 8. 2019
Známka Tested in Antarctica je mezinárodní, platit bude v Rusku i USA

Ochranná známka Tested in Antarctica, která platí od loňského roku v Evropské unii, je od letoška rozšířena i do Ruska, USA a na Ukrajinu. K rozšíření ochrany loga s vločkou unášenou ledovým větrem Masarykova univerzita přistoupila na podnět komerčních partnerů, kteří nechali testovat své výrobky na polární vědecké stanici J. G. Mendela.

tested in antarctica

"Po zápisu mezinárodní ochranné známky do rejstříku oznamuje úřad mezinárodní zápis všem smluvním státům, pro které je požadována ochrana. Tyto státy do roku, resp. roku a půl mohou odmítnout ochranu, odporuje-li to jejich vnitrostátním předpisům. My ale věříme, že zápis naší známky bude bezproblémový," uvedla manažerka duševního vlastnictví CTT Markéta Vlasáková.

Centrum pro transfer technologií spolupracuje na projektu ochranné známky Testováno v Antarktidě s týmem polárního výzkumu od roku 2016, kdy byla zapsána stejnojmenná česká ochranná známka. O dva roky později ji doplnila známka evropská, tentokrát v anglickém znění.

Známku uděluje Masarykova univerzita produktům, které byly testovány a uspěly v drsných podmínkách Antarktidy. Nositelem známky je po prvních dvou ročnících testování celkem devět různých výrobků, od outdoorového vybavení a oblečení po hydroizolační fólii.

Právě výrobce fólie, česká společnost Fatra, měl jako první zájem o evropskou ochrannou známku. "Zhruba 70 procent našich výrobků vyvážíme do zahraničí. Zákazníci z Finska, Norska, Švédska zaregistrují, že fólie prošla poměrně náročným testem odolnosti," řekl na červnové tiskové konferenci Jaromír Novák z vedení firmy. Zájem komerčních partnerů o využití ochranné známky v zahraničí byl pak podnětem k rozšíření ochrany i do dalších zemí.

Polárníci už chystají expedici na další rok, tradičně do Antarktidy vyrážejí těsně po Vánocích. "Pokud má některá firma zájem nechat otestovat své výrobky, je nejvyšší čas, aby se nám ozvala. Naše centrum poskytuje ke známce kompletní servis, včetně dojednávání podmínek a souvisejících právních služeb. Základní informace naleznou zájemci na webu testovanovantarktide.cz, další podrobnosti rádi vysvětlíme osobně," ujišťuje business manažerka CTT Jana Daňková, která má testování a udělování známky spolu s polárníky na starosti.

 

Zdroj: Masarykova univerzita