facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Program Technologická inkubace prodloužil příjem žádostí

23. 7. 2022
Program Technologická inkubace prodloužil příjem žádostí

Agentura CzechInvest od 1. 7. 2022 začala přijímat žádosti do projektu Technologická inkubace. Do první výzvy se mohou přihlásit startupy, které se zaměřují na mobilitu, kreativní průmysl, ekologii a cirkulární ekonomiku nebo umělou inteligenci. Aktuálně byl také prodloužen příjem žádostí a to až do 17. 8. 2022.

Projekt Technologická inkubace představuje zásadní investici do budoucnosti českého průmyslu. V horizontu nadcházejících pěti let předpokládá podpořit až 250 inovativních startupů částkou až 850 milionů korun v klíčových oblastech. Patří mezi ně umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, chytrá řešení v oblastech zdravotnictví, farmacie či kybernetické bezpečnosti.

„Jedná se skutečně o dlouho očekávaný a největší projekt agentury CzechInvest od jejího založení, který pomůže České republice zařadit se mezi inovační lídry. Jedná se o výsledek dlouholeté práce a vychází ze zkušeností z už realizovaných projektů, zejména z velmi úspěšného projektu vesmírného podnikatelského inkubátoru ESA BIC. Čerpali jsme i ze zahraničních zkušeností od inovačně úspěšných zemí. Zaměříme se na jednotlivé podporované oblasti a rádi bychom kolem nich vytvořili skutečné komunity. Právě napojení na potenciální partnery je jedním z největších přínosů pro podpořené startupy,“ uvedl Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který je v současné době pověřen řízením agentury CzechInvest.

Další velkou výhodou projektu je možnost pre-inkubace, jedná se o možnost konzultací projektového záměru před jeho oficiálním předložením. Cílem je připravit klienty na proces podání žádosti.

„Zatím to vypadá, že zájem o konzultace, respektive pre-inkubaci, je poměrně velký. Za poslední tři týdny se nám přihlásilo přes sto potenciálních kandidátů a postupně s nimi všemi začínáme komunikovat. Pre-inkubace není navázaná na výzvu a tato možnost zde bude po celou dobu realizace projektu Technologická inkubace. Výzvy budeme vypisovat dvakrát, maximálně třikrát do roka,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně agentury CzechInvest pro technologický rozvoj.

Termín první výzvy projektu je stanoven od 1. července 2022 do 17. srpna 2022. Uchazeči, kteří uspějí, získají na nákup služeb finanční podporu až 5 milionů korun. Tyto peníze poslouží k vývoji nebo dokončení produktu nebo služby a splnění cíle, který si uchazeč nastaví ve svém projektovém záměru.

Součástí poskytované podpory je také inkubační balíček, který představuje zásadní rozdíl mezi inkubací a klasickou dotací. S firmou bude po dobu až dvou let intenzivně pracovat tým expertů, který jí pomůže s vlastním byznysem, ale také s právním servisem, marketingem či financemi. Klíčovou oblastí poradenství a mentoringu přitom budou konkrétní technologie.

Výzvu a další dokumenty naleznete zde.

 

Zdroj: CzechInvest