Comeback výzev Synergy a Proof-of-Concept
Jako první se po přestávce v minulém roce vrací na scénu granty typu Synergy a také Proof-of-Concept. Ty první jsou určeny na podporu společných synergických projektů až čtyř vedoucích výzkumníků, přičemž žádat o ně lze od 15. července do 10. listopadu 2021 a očekává se, že celková suma 297 milionů eur bude rozdělena mezi 33 nejúspěšnějších projektů.
Granty Proof-of-Concept jsou zase určeny výzkumníkům, kteří již řeší či řešili projekt financovaný ERC a chtějí jeho výsledek posunout blíže komerčnímu uplatnění. V letošním roce jsou plánovány hned dvě výzvy, každá s alokací 25 milionů eur. Ta první byla otevřena také 15. července a uzávěrku má 14. října, druhá by měla být vyhlášena ještě v listopadu.
Grant pro ty nejlepší v každé kariérní fázi
Největší díl celkové letošní finanční podpory ERC půjde již tradičně na výzvu Consolidator grants, jejímž cílem je podpořit excelentní projekty vědců, kteří úspěšně obhájili titul PhD před sedmi až dvanácti roky. Výzva bude vyhlášena 19. října 2021, uzávěrku má 17. března 2022 a předpokládá se, že 776 milionů eur v ní bude rozděleno mezi 322 výzkumníků.
Vědci v mladší kariérní fázi, kterým od ukončení doktorátu uplynulo od dvou do sedmi let, se mohou ucházet o podporu ve výzvě Starting grants, na kterou je vyčleněno celkem 749 milionů eur. Vyhlášena bude 23. září 2021 s uzávěrkou 13. ledna 2022 a podpořeno bude zhruba 500 projektů.
Třetí a poslední tradiční výzva, Advanced grants, podpoří výzkumníky ve vrcholné fázi kariéry, kteří v uplynulých deseti letech prokázali excelentní vědecké výsledky. Celkem 555 milionů je určeno 223 úspěšným žadatelům, přičemž výzva se otevře 20. ledna a uzavře se 28. dubna 2022.
Všech pět typů grantových výzev je určeno vědcům ze všech oborů a všech národností za podmínky, že výzkum se provádí na území Evropy. Díky podpoře ERC se očekává vznik až osmi tisíc nových pracovních míst pro postdoktorandy, PhD studenty a další výzkumný personál.
Riziko škrtů, plán genderové rovnosti, COVID-19 a Sanfranciská deklarace
Přestože pracovní program ERC na rok 2022 je již hotový, celková alokace výzev se ještě může změnit. Nový rámcový program Horizon Europe totiž aktuálně čelí dalšímu návrhu na snížení rozpočtu, přičemž Evropské výzkumné rady by se mohly dotknout škrty až ve výši 70 milionů eur.
Výzvy také sice plynule navazují na ty vyhlašované doposud v programu Horizont 2020, oproti nim však ERC zavádí několik novinek. Hostitelské instituce budou například muset předložit takzvaný plán genderové rovnosti. Co to pro instituce znamená, na našem portále přiblížila Marcela Linková z NKC gender a věda při Sociologickém ústavu AV ČR (zde a zde).
S ohledem na doznívající pandemii dá také ERC každému žadateli šanci vysvětlit, jak nemoc COVID-19 a s ní spojená omezení dopadla na jejich kariéru, aby případná mezera v životopisu negativně neovlivnila výsledek hodnocení.
V neposlední řadě se ERC také rozhodla přihlásit k Sanfranciské deklaraci, která usiluje o to, aby vědecké výsledky byly posuzovány a hodnoceny objektivně a spravedlivě. Primárním měřítkem kvality by tak již neměl být impakt faktor časopisu, v němž byl vědecký výsledek publikován, ale samotná vědecká práce.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: ScienceBusiness (1,2), ERC (1,2)