
Inovace a technologie
inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj
Ministerstvo vnitra realizovalo první dotazníkové šetření k měření inovací ve veřejné správě. Měření vychází z Kodaňského manuálu, který byl přizpůsoben specifikům českého prostředí. Měření inovací pokrylo tříleté období 2019–2021.
Ministerstvo vnitra ČR
Českým vědcům, výzkumníkům a zástupcům hi-tech firem i startupů se otevírá řada nových příležitostí na Tchaj-wanu. Během loňského roku představili Češi díky projektům vědecko-výzkumné spolupráce svá inovativní řešení stávajícím i novým tchajwanským partnerům.
Ministerstvo zahraničních věcí
Najít řešení, ukázat příklady dobré praxe, ale i limity, implementace principů Smart Cities s pomocí 5G technologií na území ČR. To bylo hlavním posláním akce zvané 5Gthon. Chytrá řešení pro města s využitím připojení k sítím nové generace byla předmětem předcházející víkendové soutěže, tzv. ideathonu, který vyvrcholil 22. 2. 2022 na 5Gthonu, kde vítězné týmy představily inovativní návrhy pro zlepšení života v českých městech.
5Gthon
Málokdo asi slyšel slovo metapovrch. Přesto se s ním možná brzy začneme potkávat na mobilních telefonech nebo ve virtuálních brýlích. Díky pečlivě navrženým nanostrukturám by mělo být v budoucnu možné ještě víc zmenšit technická zařízení, protože dojde k odstranění optických komponent. A právě na tom pracuje doktorand Peter Kepič z CEITEC VUT, který se svým výzkumem nedávno získal stipendium Brno Ph.D. Talent.
Vysoké učení technické v Brně
Rozvojem principů Smart Cities a návrhem možných řešení pro česká města s pomocí připojení k sítím nové generace se zabýval projekt 5G pro 5 měst, který vyvrcholí již 22. února 2022 závěrečnou akcí 5Gthon.
Technologická agentura ČR
Technologická firma Advacam vznikla při ČVUT v Praze jako jeden z prvních spin-offů v Česku. Její citlivé senzory a kamery dokáží „přečíst“ a zobrazit informace, které jsou pro jiná zařízení neviditelné.
Export.cz
Vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) při Univerzitě Palackého v Olomouci a z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TUO) vyvinuli ve spolupráci s kolegy z Leibnizova ústavu pro katalýzu v německém Rostocku unikátní ekologicky šetrný nanomateriál, který dokáže urychlit a zlevnit průmyslovou výrobu mnoha významných léčiv a chemikálií.
Univerzita Palackého v Olomouci
Experimentální vysokonapěťová baterie, kterou zkonstruovali ve Fyzikálním ústavu a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR, funguje na principu elektrochemické reakce. Vydrží 500 cyklů vybití a opětovného nabití. Její kapacita je srovnatelná s komerčními nikl-metal hydridovými bateriemi. Přitom je vyrobena z extrémně levných materiálů.
Akademie věd ČR
V úterý 25. ledna 2022 proběhne od 9:00 v Ústí nad Labem akce Jak nastartovat inovace ve firmě 2022 aneb Jak inovují lídři, která je určená malým a střední podnikům, ale i velkým firmám.
ICUK
Rozšířit běžný elektronový mikroskop o atomární zdroj, který namísto pouhého sledování vzorku umožní provádět chemické reakce. To je pointa projektu, který v soutěži Technologické agentury ČR (TA ČR) zvítězil v kategorii Business i ve veřejném hlasování. Prototyp zařízení, na jehož vývoji spolupracoval tým z CEITEC společně s firmou Thermo Fisher Scientific, najde uplatnění například v materiálovém výzkumu kovů.
VUT v Brně