facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Tým vědců Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni dlouhodobě vyvíjí systémy rozpoznávání řeči pro audiovizuální archivy orální historie. Nedávno vědci představili nový systém pro porozumění těmto záznamům. Svědectví pamětníků budou díky němu snáze přístupná odborné i laické veřejnosti.

11. 8. 2023

Západočeská univerzita v Plzni

Prozkoumat nové materiály k výrobě čipů i umožnit jejich analýzu přímo ve výrobním prostředí – takovými úkoly se zabývají dva vědecké týmy z #brnoregion – z firmy Thermo Fisher Scientific a z Vysokého učení technického v Brně. Klíčovou roli v jejich snažení hrají elektronové mikroskopy.

6. 8. 2023

CEITEC

Posílení inovací a prohloubení spolupráce mezi více a méně vyspělými regiony v EU – to jsou cíle, které si Evropská komise klade v rámci projektu Evropských regionálních inovačních údolí. Prostřednictvím iniciativy proběhne koordinace financí EU na výzkum a inovace s výdaji na regionální rozvoj ve snaze zesílit dopad obou finančních toků.

3. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Bavorsko je v celé Evropě ve zdravotnické technice jedním z nejúspěšnějších regionů, který pravidelně investuje do rozvoje tohoto sektoru. Chystají se dva velké projekty: akcelerátor pro lékařské obory a biotechnologie a výstavba továrny na komponenty počítačových tomografů, která představuje řadu příležitostí také pro české firmy.

1. 8. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Senzorický systém, který urychlí a zefektivní vyšetření magnetickou rezonancí, vyvinuli vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava a firmou Tecpa. I díky podpoře nedávno ukončeného projektu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost mají výzkumníci k dispozici prototyp senzorické podložky, jejíž funkčnost ověřili v testovacím poloprovozu v klinické praxi.

30. 7. 2023

VŠB-TUO

Klasické skleníky u domů mění David Bažout z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně na chytré. Skleník od firmy Sensorie už má po celém Česku téměř stovka zahrádkářů a tým okolo Davida Bažouta brzo rozšíří stávající chytrou výbavu o unikátní hydroponický systém.

22. 7. 2023

Vysoké učení technické v Brně

V červnu proběhlo v Evropském parlamentu první jednání o schválení souboru pravidel pro řízení rizik, jež mohou být potenciálně spojovány s umělou inteligencí. Projednána byla omezení spjatá s detekcí emocí, identifikací a transparencí vývoje. Jak ale nová pravidla pro umělou inteligenci ovlivní startupy a inovativní firmy, které vyvíjejí projekty v těchto oblastech? 

20. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Na přírodní látky využitelné při vývoji nových a účinnějších antibiotik se zaměří nová výzkumná skupina, kterou na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci založí její absolvent Ondřej Kováč. Tým vědců se do výzkumu v oblasti antibiotik pustí v lednu 2024, získal na něj tříletý start-up grant v hodnotě šest milionů korun od Nadace Experientia.

17. 7. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Třístrannou smlouvu o dodání stavby malého modulárního reaktoru (SMR) Teplator podepsali dne 12. července 2023 zástupci firmy World ThermoExport. Průlomový zdroj čisté energie vyroste v následujících letech v moderním městě Slavutyč na severu Ukrajiny.

16. 7. 2023

České vysoké učení technické v Praze

Česká republika podle aktuálního hodnocení European Innovation Scoreboard, zveřejněného na začátku července 2023, stále spadá do kategorie mírných inovátorů. I tak se však tuzemské inovační skóre posunulo blíže k evropskému standardu, a zaznamenalo tak ve srovnání s ostatními zeměmi pokrok.

14. 7. 2023

Vědavýzkum.cz