facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Co otevírá dveře k postdoktorandským stážím na nejlepších světových univerzitách? A mají šanci i kandidáti, kteří nejsou „ideální“? Přečtěte si rozhovor s Dagmar Zigáčkovou, mladou vědkyní, která se nebála mít ambiciózní sen a nyní dělá výzkum na jedné z nejlepších světových výzkumných univerzit.

16. 7. 2022

CEITEC

Jak jsou na tom čeští akademici a akademičky s duševním zdravím? A jaký je rozdíl mezi českým vědním prostředím a zahraničím z hlediska spokojenosti v zaměstnání? Na tyto otázky odpovídala v dalším dílu pravidelného seriálu Věda o štěstí Kateřina Zábrodská, vědkyně z Psychologického ústavu AV ČR a přední česká odbornice na psychologii akademické práce.

15. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

„Imunoterapie je podle mne budoucnost léčby rakoviny,“ říká lékařka-vědkyně Zuzana Střížová z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Mimo jiné je také letošní laureátkou talentové soutěže L‘Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.

13. 7. 2022

Univerzita Karlova

Režisér a producent dokumentárních filmů Archie Baron má s tvorbou dokumentárních filmů bohaté zkušenosti, přesto pro něho byla práce na posledním dokumentu Jak se dělá vakcína v mnohém nová. Ke vzniku pomohlo i jedno setkání v Olomouci.

11. 7. 2022

Pavla Hubálková

Virolog Pavel Plevka se v rozhovoru pro aktuální číslo časopisu ECHO, které vydává Technologické centrum AV ČR, podělil o svůj současný výzkum, zkušenost s ERC Starting a Consolidator granty, jejichž je držitelem, a o své zkušenosti s celým procesem vyřizování projektové žádosti těchto prestižních grantů.

6. 7. 2022

Technologické centrum AV ČR

Jak se zapojit do velkých evropských partnerství a jakým způsobem úspěšně řídit velkou výzkumnou infrastrukturu? Na tyto otázky jsme se ptali v exkluzivním rozhovoru Jany Klánové, ředitelky výzkumného centra RECETOX při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

27. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

V čem spočívá krása přírodovědných oborů? Jak se vyrovnávat s neúspěchy ve vědeckém bádání a jak být dobrým mentorem mladším výzkumníkům? O tom si přečtěte v rozhovoru s Lucií Brulíkovou, vědkyní a odbornicí na léky proti tuberkulóze z Univerzity Palackého v Olomouci

25. 6. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Nikoliv železná, ale „ocelová lady“ je absolventka strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně Šárka Mikmeková. Má za sebou má pětiletou zkušenost v jedné z největších ocelářských firem světa a o oceli umí vyprávět přímo poeticky. Dnes se svým týmem na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd vyvíjí nové metody klasifikace ocelí.

19. 6. 2022

Vysoké učení technické v Brně

S ukrajinským vědcem Volodymyrem Volkovským jsme hovořili o situaci ukrajinských vědců a vědkyň v České republice, jeho vědeckých projektech i o budoucnosti ukrajinské vědy. Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl našeho seriálu o zkušenostech zahraničních vědců v Česku.

13. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Ross J. Anderson se zabývá bezpečnostním inženýrstvím, bezpečnostní ekonomií, kryptografií a technologickou politikou. Působí v počítačových laboratořích na Univerzitě v Cambridge a univerzitě Edinburgh a je členem Churchillovy koleje. Na konci dubna na Masarykově univerzitě obdržel čestný doktorát.

12. 6. 2022

Masarykova univerzita