facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak se daří transferu na Jihočeské univerzitě?

31. 10. 2020
Jak se daří transferu na Jihočeské univerzitě?

Kancelář transferu technologií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se aktivně snaží, aby výsledky výzkumu a vývoje vzniklé na její půdě nezůstávaly v šuplíku. S partnery z průmyslu pracují například na vývoji nového softwaru nebo na řadě kosmetických produktů.

5d1b10fc 58d9 4f09 b0ec 402ddd84d72cJedním z konkrétních příkladů úspěšného transferu je spolupráce s firmou dataPartner, s níž univerzita spolupracuje na vývoji softwaru bioWES, který slouží pro správu a management experimentálních dat a metadat. Je využitelný mimo jiné v rámci laboratoře i výzkumných projektů. 

Úspěšnou spolupráci navázala Jihočeská univerzita také s firmou GLOBAL TS a.s. Společně podaly projekt Výzkum a vývoj směsí kuliček na bázi alginátu a technických řešení pro jejich hodnocení do 3. veřejné soutěže TAČR TREND, podprogram „Technologičtí lídři“. Cílem projektu je komplexní výzkum a vývoj zcela inovativních směsí kuliček na bázi alginátu, které budou plněny směsí různých druhů alginátů s rozdílnou reaktivitou.

Mimo to Jihočeská univerzita také prodala svůj patent Způsob řízení chovných podmínek uvnitř stáje. Zakoupila  jej společnost Agrosoft Tábor s.r.o.

V rámci již uzavřené licenční smlouvy s firmou CESKYKAVIAR.cz s.r.o., která vyrábí kosmetiku s výtažkem z pravého jeseteřího kaviáru, se podařilo společně vyvíjené produkty dostat na pulty sítě lékáren dr. Max. V sortimentu značky naleznete například první suchou nano masku na světě. Tato licence je jednou z nejúspěšnějších, kterou má Jihočeská univerzita uzavřenou.

Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity se snaží stále získávat nové příležitosti, aby výsledky vědy a výzkumu propojovala s podnikatelskou sférou, a to jak v rámci České republiky, tak v zahraničí. Proto své technologie zařazuje do databází, které jsou zaměřené na propojování výsledků VaV. V rámci České republiky se jedná o prezentaci nejzajímavějších výsledků VaV v rámci projektové databáze Transfera.cz a v rámci projektu, iniciovaného obecně prospěšným projektem Česká hlava, s názvem Konektor. Ze zahraničních databází se pak Jihočeská univerzita prezentuje v IPI Singapore, Hong-Kong Transfer Database a přes získaný kontakt v rámci dobré spolupráce CzechTrade byl výběr technologií zaslán aktuálně k širší nabídce i do Ázerbájdžánu.

 

Zdroj: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích 

Foto: Libor Sváček, JČU

redakčně upraveno