facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu AV ČR zkoumá nové materiály pro fotovoltaické články a také se podílí na velkém ambiciózním projektu PILATUS, který si klade za cíl vrátit jejich výrobu zpět do Evropy. Proč by podle něj měly být fotovoltaické panely skoro na každé střeše? Jak se dá skloubit výroba elektrické energie ze Slunce s pěstováním plodin? Co jsou halogenové perovskity a mohou v budoucnu nahradit krystalický křemík?

17. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/2ZpKCIRMV46Ld2aQKVjyIH

Jak se na FSV UK daří ukrajinským studentům? Jak chce nadále do budoucna zlepšovat studijní prostředí? A čemu se věnuje ve vlastním výzkumu? Do podcastu De Facto přišla proděkanka pro studijní záležitosti Malvína Krausz Hladká.

17. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/7CcFDH1QnadjdeHOGuTnoS

Jak hodnotí letošní kampaň a průběh voleb politologové? Jaký vliv na samotnou volbu a voliče mají předvolební průzkumy nebo třeba počasí? A jaké bylo největší překvapení voleb pro našeho hosta? To nám prozradí politolog z Provozně ekonomické fakulty ČZU Milan Školník.

17. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/2MESnLbJI4aQSdWA3C8aQh

Před sto lety spáchal anarchokomunista Josef Šoupal atentát na ministra financí Aloise Rašína. O století později nám z celé dráhy tohoto politika zbývá právě jen tragický konec. Jaký ale byl a proč tak rozlítil tehdejší společnost, že útok na něj nebyl vlastně překvapením.

17. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3N2lixDa5vWzbe6ffAuHf6

Nakladatelství MDPI vyvolává mezi vědci po celém světě i u nás kontroverze. O MDPI už toho bylo napsáno až hanba a nemá smysl, abych to zde pro vás znova přepisoval. Kromě řady odkazů nabízím pouze stručné statistiky trendů a současného stavu za svět a Česko.

17. 1. 2023
Daniel Münich
Array
(
)

Asi nejvýznamnější pravomocí prezidenta České republiky je jmenování nových profesorek a profesorů, případně také rektorek či rektorů. Další pravomocí, která se může dotknout zejména popularizace vědy, je udělování či propůjčování státních vyznamenání. Jaký je vztah bývalých prezidentů k bádání či vysokému školství a jaké názory na vědu mají kandidáti na prezidenta, kteří postoupili do druhého kola?

17. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Nadační fond Neuron a Nadační fond IOCB Tech otevírají první ročník studentského stipendia Neuron & IOCB Tech Internships in Israel. Přihlášení je možné do 15. března 2023.

17. 1. 2023

Nadační fond Neuron

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Nový kalendářní rok přináší nové výzvy zejména v oblasti financování nebo udržitelnosti. Jak bude Univerzita Karlova řešit ekonomické obtíže a jakým dalším otázkám se bude prioritně věnovat? Plány na nejbližší měsíce přibližuje v přehledu rektorka UK Milena Králíčková.

16. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0S7ncsleVg5E7LSE3Ch6ab

Konspirační teorie nejsou jen vděčným mediálním tématem, ale také předmětem zájmu Jana A. Kozáka, zakladatele badatelské skupiny Konspiritualita, se kterým jsme si povídali mezi sálajícím krbem a knihovnou plnou mytologické literatury. Jak se k výzkumu takových fenoménů člověk dostane? S jakými obtížemi se v rámci své kariéry potýkají juniorní humanitní vědci?

16. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Novou řasu, žlutou chlorellu s vysokým obsahem luteinu (0,5 %), se podařilo vyšlechtit vědcům v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru Algatech v Třeboni. Využití najde například i v populárních doplňcích stravy. Pro zájemce z řad pěstitelů mikrořas je nyní k dispozici i její biotechnologický kmen.

16. 1. 2023

Akademie věd ČR