facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Nový druh cizopasníka objevený v plošticích na Turnovsku představuje mimořádný objev. Ukázalo se totiž, že parazit má naprosto nepředvídatelnou a výraznou odchylku od genetického kódu, který je jinak úplně stejný u drtivé většiny organismů včetně člověka.

13. 1. 2023
Z domova
Array
(
)

Během prosince roku 2022 proběhl korespondenční cestou v rámci Společné česko-rakouské výběrové komise aktivity Mobility výběr projektů česko-rakouské výzkumné spolupráce s dobou řešení 2023–2024. Komise navrhla k podpoře celkem 22 projektů.

13. 1. 2023

MŠMT

Český statistický úřad před koncem roku 2022 zveřejnil souhrnné statistiky financování vědy a výzkumu v ČR, které obsahují dlouhodobé srovnání údajů za roky 2010 až 2021. Kdo byli za uplynulé období největší poskytovatelé, příjemci podpory a které socioekonomické cíle byly podporovány?

12. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

VŠB – Technická univerzita Ostrava má první spin-off společnost. Jmenuje se autinno a za jejím vznikem stojí výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Jednatelem společnosti je Petr Šimoník, se kterým si můžete přečíst rozhovor.

12. 1. 2023

VŠB-TUO

Na Katedře filosofie Technické univerzity v Liberci se aktuálně provádí šetření zaměřené na otázku etického rozhodování v oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií. Zapojit se do něj může i široká veřejnost. V Česku zatím podobný výzkum proveden nebyl. Respondenti mají navíc možnost podívat se na vyhodnocení dílčích částí dotazníků.

12. 1. 2023

Technická univerzita v Liberci

Matej Kliman je trochu neobvyklým hostem Inovacastu, je totiž právník. Ve své praxi se zabývá spoluprací výzkumných organizací a průmyslu. Jeho začátky v této oblasti zapadají do roku 2007, kdy se v Česku začala otevírat problematika ochrany duševního vlastnictví a zakládání spin-ofů. Tehdy zpracoval první analýzy a metodiky pro ministerstvo školství. A přesto že už je to pár let, jsou tyto metodiky jsou stále na jejich webových stránkách a stále relevantní.

11. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/6pgkfsn7CDa73gH0GBlFzI

Zatímco volební kampaň právě vrcholí, přinášíme další díl Balastu v těžišti, kde sledujeme volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické perspektivě se nyní podíváme na obor nejpovolanější – politologii. Se Zorou Hesovou z Ústavu politologie FF UK se bavíme o tom, proč není dobré sledovat volby jen skrze statistiku a předvolební průzkumy, nebo o tom, co tato volba vypovídá o české společnosti.

11. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0SMyJIQ3m55aUan1l9dlDY

Jak působí posypová sůl na životní prostředí? Může být atraktivita muže ovlivněna tím, že doma uklízí? Jak se online výuka podepsala na známkách atraktivních studentek? V článku přinášíme deset vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za uplynulý rok 2022.

11. 1. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Nejcitovanější český vědec a čerstvý držitel prestižního titulu „doctor honoris causa“ Univerzity Karlovy Jiří Bártek v rozhovoru pro magazín Univerzity Karlovy Forum hovořil nejen o své obsáhlé vědecké práci, ale také o tom, jak se změnil obor nádorové biologie za dobu, co v něm působí či zda si připouští, že by mohl být adeptem na Nobelovu cenu.

11. 1. 2023

UK Forum

Česká společnost chemická ve spolupráci s Nadací Experientia spouští nový ročník soutěže o Cenu Rudolfa Lukeše spojenou s osobní prémií ve výši 100 000 Kč. Do soutěže se může do 31. března 2023 přihlásit vědec či vědkyně bez věkového omezení, působící na některém z českých pracovišť, se souborem prací z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie, které byly v posledních pěti letech publikovány v prestižních mezinárodních časopisech.

11. 1. 2023

Nadace Experientia