facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Rychlejší a efektivní zavádění vodíkových technologií v dopravě v České republice je hlavním úkolem Národního centra vodíkové mobility, jehož fungování v příštích šesti letech podpořila Technologická agentura ČR. Účastníky konsorcia budou i výzkumníci z Centra energetických a environmentálních technologií VŠB–TUO. Hlavním koordinátorem projektu, který sdružuje celkem 17 partnerů, je Centrum dopravního výzkumu.

8. 1. 2023

VŠB-TUO

V září 2021 přijela Julia Mead do České republiky jako stipendistka Komise J. Williama Fulbrighta již podruhé, tentokrát s výzkumným projektem s názvem „Mužští hrdinové: Gender a těžba uhlí v českých zemích, 1968–⁠2000“. Co ji táhne do Česka a čím ji fascinuje atmosféra postindustriálního úpadku? 

7. 1. 2023

Se sledováním pohybů ptáků a dalších zvířat v subsaharské Africe pomůže vědcům mapa izotopů síry. Vytvořili ji odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Podobné technologie jsou klíčové pro ekology, archeology či pro odhalování pašeráků zvířat.

7. 1. 2023

Akademie věd ČR

Konsorcium ELI ERIC bylo nově přijato za přidruženého člena sdružení CESNET, které provozuje tuzemskou e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání a nabízí na ní pokročilé služby v oblasti přenosu, zpracování, uchování, sdílení a ochrany dat.

7. 1. 2023

CESNET

Dne 25. ledna 2023 se bude konat první ročník European Mission Forum s tématem Making Missions Work.

6. 1. 2023

Technologická agentura ČR

Akademická půda je považována za svobodnější, ale i zde jsou znát nerovnosti odvíjející se od určitých odlišností. Zajímalo nás, jak se v našem i světovém vědeckém prostředí cítí LGBTQ+ komunita. K problematice LGBTQ+ vědců v Česku se pro nás vyjádřil odborník v oblasti sociálně-vědního výzkumu sexuality Michal Pitoňák.

6. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Lék s označením BAZE-X1 je primárně určen pacientům s těžkým průběhem onemocnění covid-19 (SARS-CoV-2) nebo s dalšími vážnými respiračními nemocemi. Za jeho objevem stojí trojice vědců z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV – Karel Smetana, Jan Brábek a Milan Jakubek.

6. 1. 2023

BIOCEV

V pátek 16. prosince 2022 se v sídle vlády ČR za účasti ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně Rady Heleny Langšádlové uskutečnilo 385. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Rada mj. otevřela diskusi k materiálu Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací ČR a jejich srovnání se zahraničím v roce 2021.

6. 1. 2023

Ve středu 4. ledna 2023 jmenoval prezident Miloš Zeman nové rektory čtyř vysokých škol, z nichž tři se ujmou funkce poprvé. Ostravskou univerzitu povede Petr Kopecký, Univerzitu J. E. Purkyně Jaroslav Koutský, Slezskou univerzitu Tomáš Gongol. Ve funkci rektora bude pokračovat Jindřich Vybíral, který na Vysoké škole uměleckoprůmyslové již jedno funkční období absolvoval.

6. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Se začátkem nového roku se naplno rozhořela volební kampaň o příští hlavu státu. Startujeme proto náš mimořádný miniseriál Balast v těžišti, kde se podíváme na volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. V prvním dílu jdeme ad fontes a s docentkou Janou Čechurovou si povídáme o volbách minulých a osobnostech kandidátů, jež je formovaly.

5. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/1fmmYWPnWjZ7Wlh7kChHTO