facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Český statistický úřad před koncem roku 2022 zveřejnil souhrnné statistiky financování vědy a výzkumu v ČR, které obsahují dlouhodobé srovnání údajů za roky 2010 až 2021. Podíl výdajů na výzkum poprvé v historii dosáhl 2 % státního rozpočtu, meziročně ale podíl klesá.

5. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Technologické centrum Praha přináší pravidelný výpis ze svých aktivit, tentokrát za uplynulý měsíc prosinec. Dozvíte se o evropské podpoře v otázce duševního vlastnictví či jak na hodnocení ekonomických dopadů podpory podnikového výzkumu. A nechybí ani pozvánka na 20. ročník konference CZEDER.

5. 1. 2023

Investiční fond i&i Biotech Fund oznamuje zahájení spolupráce s Danielem Münichem, který doplnil poradní výbor fondu. Renomovaný český ekonom se tak připojí k delegátovi Evropského investičního fondu a bude z pozice zástupce bio-inovačního centra i&i Prague a celého inovačního ekosystému okolo Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) podporovat další rozvoj fondu.

5. 1. 2023

i&i Bio

In today's episode Jan V. talks to well-known American literary translator Alex Zucker. Zucker’s translations include novels by some of the best contemporary Czech authors including Bianca Bellová, Petra Hůlová and Jáchym Topol. He has also worked closely on titles with CU’s Karolinum Press, taking part last autumn in a debate titled labours of literary translation. We delve into a bit of that as well but begin with Alex Zucker’s original aim to be a marine biologist before everything changed, he visited Czechoslovakia, and, in 1989, the Iron Curtain fell.

4. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/2Peb4IZpbABDroX8mn6ntV

Jaký měla literatura dopad na středověkou společnost? A jak tomu bylo v Byzantské říši? Jakými metodami lze přistoupit ke studiu středověké literatury a v čem spočívají rozdíly mezi klasickou, středověkou a moderní řečtinou? Do jaké míry dokázalo středověké publikum porozumět psanému textu a může být středověký epos poutavou četbou pro publikum dnešní? Hostem Jiřího Macháčka a Ivana Folettiho byla tentokrát filoložka, byzantoložka a překladatelka Markéta Kulhánková, která působí na Slovanském ústavu AV ČR a na Masarykově univerzitě.

4. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3463QstLEpas5pF5dJKudt

Konec ekonomické transformace, nový předseda sociální demokracie, oslabený prezident, aféra bývalého agenta StB, vysoká inflace, debata o rozšíření NATO, ozbrojený střet v Rusku. I takový byl první rok samostatné České republiky. V bonusu na Gazetistu pak odpovědi na vaše otázky, třeba o novém pohádkovém Krakonošovi. A jako každou středu také v Deníku N.

4. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/6eb50kols6NCJrXVRx7eXE

Jak Greta Thunberg ovlivnila norskou mládež? Co nebo kdo je virovore? Je třeba učit děti vztahům? V článku přinášíme deset vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za poslední měsíc roku 2022.

4. 1. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Pomáháme Ukrajincům, poskytujeme jim bezpečná útočiště. Učíme je česky. Ale také od nich něco dostáváme. Jak tvrdí lingvistický antropolog z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Samek, jde o obousměrnou silnici, protože se současně učíme komunikovat s lidmi z jiného kulturního prostředí a obě komunity se tím obohacují.

4. 1. 2023

Univerzita Karlova

Vstupnímu hodnocení výzkumných organizací v působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR s výjimkou vysokých škol pro hodnocené období 2023–2027 byly podrobeny dvě organizace: Centrum pro studium vysokého školství, v. v. i., a Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, v. v. i.

4. 1. 2023
MŠMT
Array
(
)

Cítíte, že je toho na vás někdy moc? Nevíte, jak řešit vypjaté situace? Nebo chcete zjistit, jak se preventivně starat o svoje duševní zdraví? Právě pro vás je speciální epizoda podcastu De Facto s psycholožkou Annou Marií Pospíšilovou, která studentům i zaměstnancům FSV UK nabízí podpůrnou psychologickou pomoc a poradenství.

3. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/2TadHmEJ2Xy4s9CUAqnMay