facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Hrubé domácí výdaje na výzkum a vývoj v Evropské unii v roce 2020 činily celkem 311 miliard eur, průměrně pak 699 eur na jednoho obyvatele. Investice jsou však v jednotlivých regionech značně nevyvážené, vyplývá z nedávno vydané zprávy Eurostatu, evropského statistického úřadu.

8. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Superpočítač LUMI, třetí nejvýkonnější počítač na světě, budou moci díky vědeckému centru IT4Innovations, které je součástí VŠB–⁠TUO, užívat i čeští vědci a vědkyně. Přečtěte si rozhovor s Vítem Vondrákem, ředitelem IT4Innovations, o tomto jedinečném přístroji.

8. 12. 2022

VŠB-TUO

Velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre předal ve středu 7. prosince 2020 insignie rytíře Řádu čestné legie Evě Zažímalové, předsedkyni Akademie věd ČR.

8. 12. 2022

Velvyslanectví Francie v ČR

Experimentální onkolog Václav Šeda z výzkumné skupiny Marka Mráze získal Cenu Ligy proti rakovině za soubor prací věnovaných tematice leukémií a jejich terapií. Cenu si převzal na slavnostním předávání v pražském Karolinu při příležitosti slavnostního vánočního koncertu.

8. 12. 2022

CEITEC

Tato slova pronesl před 70 lety Rudolf Slánský cestou na svou popravu. Řadit jej mezi oběti politických procesů padesátých let by ale bylo nepřesné. Na rozdíl od mnoha jiných šlo o klasickou ukázku rčení, že revoluce požírá své děti.

7. 12. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/43SzgCLndBy1iFbOBgGaiJ

Rok 2022 je klíčový pro evoluci systémů umělé inteligence. Kromě vizuálních systémů, které vytváří obrazy na základě kódu, došlo k velkému pokroku i v oblasti generování odborných textů pomocí algoritmů. Právě to může být problémem v etice vědecké práce a studentských plagiátů, protože nevíme, jak tyto práce odhalovat.

7. 12. 2022
Eduard Petiška
Array
(
)

Slapové roztrhání hvězdy je extrémně vzácnou událostí, kdy se objekt příliš přiblíží k černé díře a ta jej roztrhá gravitačními silami. Dlouhodobého sledování tohoto jevu se zúčastnila Christina Thöne z Astronomického ústavu AV ČR. Výsledky publikoval prestižní vědecký časopis Nature.

7. 12. 2022

Akademie věd ČR

Není žádným tajemstvím, že ve vědě, výzkumu, technice a inovacích působí v ČR převážně muži. Mezinárodní srovnání ukazují, že v ČR je skóre genderové rovnosti v porovnání se zbytkem Evropy poměrně nízké, ČR se tak často objevuje až na chvostu uváděných statistik.

7. 12. 2022

Cestu ze současné energetické krize, ale i řešení pro dlouhodobou energetickou nezávislost a udržitelnost v Česku s využitím nízkouhlíkových technologií budou hledat akademici ve spolupráci s komerčními partnery v rámci Národního centra pro energetiku II (NCE II). Projekt podpořila Technologická agentura ČR dotací přes 640 milionů korun.

7. 12. 2022

VŠB - Technická univerzita Ostrava

Jaké zajímavé výsledky ukázalo telemetrické sledování divočáků a jelenů. A jak tyto výsledky pomohly v boji s nebezpečnou chorobou prasat – africkým morem. Věděli jste, že vědci vyvinuli sledovací zařízení do fotopastí, které v případě krádeže umožní vypátrat zloděje? V jakém případě bychom mohli mít divoká prasata i v našich obývácích? Nejen to se dozvíte v dnešním díle podcastu, ve kterém si budeme povídat se zástupcem vedoucího katedry Myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU v Praze Milošem Ježkem.

6. 12. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/73jdojoNoHheHkX0XxvRQp