facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

On se zabývá fyzikou, ona chemií. Každý má jiné zaměření, přesto se jejich vědecká činnost protnula. A setkala se s úspěchem. Manželé z CEITEC VUT Martina Ussia a Mario Urso zabodovali s výzkumem o zachycování a detekování nanoplastů díky světlem poháněným mikrorobotům vyrobeným z revolučních MXene materiálů.

24. 10. 2022

CEITEC

Nabízíte inovativní produkty nebo služby? Pracujete na jedinečném projektu? Zúčastněte se dalšího ročníku projektu Vizionáři! Jedná se o projekt s desetiletou historií, zaměřující se na podporu a propagaci neotřelých a inovativních projektů, nástrojů a technologií, které pomáhají k lepšímu a efektivnějšímu podnikání nebo ke zkvalitnění služeb jak ve firemním prostředí, tak ve veřejné sféře a celé společnosti.

24. 10. 2022

Enterprise Europe Network

Poslední díl rozhovorů s děkany fakult Univerzity Pardubice je tu. Jako sedmý v pořadí usedl do podcastového křesla děkan Dopravní fakulty Jana Pernera docent Libor Švadlenka. Nejen o fungování fakulty si s ním popovídal moderátor Ondra Novotný.

23. 10. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/5Bx2l4FPVUGVa8WVH7Kahe

Od roku 2017 je Magdalena Vecková ředitelkou Knihovny Akademie věd České republiky. Jak se tradiční instituce vyrovnává s nástrahami, které jí kladou do cesty digitální doba, příroda i náhoda? Jak se Knihovně daří čelit stále novým a nečekaným výzvám? Jaké příběhy se mezi regály odehrávají?

23. 10. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Světové vědecké týmy z Německa a Itálie spojí síly s výzkumníky z CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO v novém projektu evropské výzvy TWINNING. Zaměří se především na využití nanomateriálů v oblasti získávání udržitelné a zelené energie. Rozpočet tříletého projektu činí zhruba 1,5 milionu eur.

23. 10. 2022

VŠB - TUO

Ve výzvě EIC Pathfinder Open s uzávěrkou 4. května 2022 uspělo 57 projektů, které obdrží financování vývoje nových technologií s potenciálem pro budoucí inovace a tržní využití.

23. 10. 2022

Technologické centrum AV ČR

Při příležitosti Mezinárodní konference ICRI 2022 centrum RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity slavnostně otevřelo biobanku CELSPAC. Nové zařízení umožňuje uchování více než 2 milionů biologických vzorků, jejichž zkoumáním jsou vědci schopni odhalit vliv chemických látek na lidský organismus.

23. 10. 2022

RECETOX

Technologické centrum AV ČR připravilo další analýzu dat z rámcového programu Horizont Evropa. Podle ní souvisí úspěšnost zemí EU v tomto programu s jejich inovační výkonností nebo s jejich mírou účasti v „nevýzkumných a neinovačních“ typech projektů. Jak přesně se tyto indikátory do úspěšnosti promítají?

22. 10. 2022

Prestižní Cenu předsedy Grantové agentury ČR za vynikající výzkum letos získala také vědkyně Asa Gholizadeh, která působí na České zemědělské univerzitě v Praze, kde se zabývá využitím satelitních map při výzkumu kontaminace půdy. Co ji přivedlo do Česka? Která oblast výzkumu je jí nejbližší a která vědkyně je pro ni inspirací v její kariéře?

22. 10. 2022

Česká zemědělská univerzita v Praze

V Brně v pátek 21. října skončila prestižní Mezinárodní konference o výzkumných infrastrukturách – ICRI 2022, která byla největší akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie zaměřenou na výzkum. Zúčastnilo se jí na pět stovek vědců a dalších expertů z celého osvěta, dalších více než šest set se zapojilo online.

22. 10. 2022

Masarykova univerzita