facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Přepište dějiny tentokrát z živého vystoupení v Plzni, kde došlo na měnovou reformu roku 1953, osvobození americkou armádou, ale samozřejmě i na Bory nebo pivo.

2. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/0pKO1l3HmmnVZ9BFA0arfL

V pokračování povídání s Janem Šedivým z CIIRC ČVUT jsme se soustředili na jeho hlavní obor, tedy zpracování přirozeného jazyka. „Tato disciplína zahrnuje práci s jazykem, v mluvené i psané formě. S tou psanou podobou potom pracujeme.“ Aleše Vlka velmi zajímá, jak dobře už dnes strojový přepis řeči může fungovat.

2. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3D3sp1izK0ufD9cHqqCmv7

„Pište o tom, co je aktuální, nové, unikátní nebo důležité,“ nabádal posluchače své brněnské přednášky britský vědecký novinář Edwin Colyer, který říjen strávil coby stážista na výzkumném centru CEITEC a dalších jihomoravských institucích. Nejnovější přehled stop, jež ve vědeckém světě zanechali Češi a Češky, si jeho slova bere k srdci.

2. 11. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)

V nedávné době se rektor Ostravské univerzity, lékař a profesor vnitřního lékařství, Jan Lata stal členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Jak si podle něj vede Ostravská univerzita a jaké má plány na další rozvoj? Přečtěte si exkluzivní rozhovor, který Jan Lata poskytl portálu Vědavýzkum.cz.

2. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) vytvořili technologii, která zlepšuje schopnost půdy absorbovat vodu a pomáhá osivu vyklíčit. Pomohou tak revitalizovat zemědělskou půdu ohroženou suchem. Projekt se stal vítězem prestižní ceny Technologické agentury ČR za rok 2022 v kategorii Společnost jako projekt s největším společenským významem.

2. 11. 2022

Bruce Dehning, a former Fulbright scholar and research collaborator with the Faculty of Management and Economics, talked with us about his most crucial career point, a key to happiness and his strong connection to the Czech Republic. Do you want to learn more? Listen to our brand new episode!

1. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/2dxiJoYlWYaNqDntknxyaK

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem je Miriam Lowensteinová z FF UK a MUP. Moderuje Michal Kolmaš.

1. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/1XENyX2BEI1Euf1jv8XPsB?utm_source=generator

Jak působí olovo na školní prospěch? Jak reagovali vědci na černou díru, která již několik let chrlí materiál po pozření hvězdy? Jaký mají vliv počítačové hry na intelekt? To a mnohem více se dočtete v přehledu deseti vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích za měsíc říjen.

1. 11. 2022
Eduard Petiška
Array
(
)

Na míru připravené nanonosiče mají schopnost dopravovat léčiva v těle v neaktivní formě do cílového místa, kde dochází k opětovné aktivaci léčiva. Řízená doprava a aktivace léčiv stimulem asociovaným s nádorovým nebo zánětlivým prostředím je možnost, jak překonat nechtěné vedlejší účinky protinádorových nebo protizánětlivých molekul.

1. 11. 2022

Akademie věd ČR

Díky jejich práci mohla široká veřejnost nahlédnout do života Římanů na území Čech a Moravy, lépe pochopit motivy a dopady války na Ukrajině a správně používat roušky nebo respirátory. Balázs Komoróczy, Petr Hlaváček a Vladimír Ždímal proto včera převzali Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu.

1. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)