facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

V letošním ročníku ERC Starting Grants byly úspěšné tři projekty z Česka. Prestižním grantem Evropská výzkumná rada letos podpoří Johanu Wyss z Etnologického ústavu Akademie věd ČR, Erin Carson z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Madalinu B. Moraru z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

22. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při CERGE-EI zve na nový webinář k aktualizaci aplikace Oborová publikační výkonnost a autoři výzkumných organizací v ČR v letech 2007–2021. Seminář proběhne 6. 12. 2022.

22. 11. 2022

IDEA CERGE-EI

Václav Kuna z oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR vyvíjí nízkonákladový inovativní systém včasného varování před zemětřesením. Cena stávajícího varovného systému se totiž může vyšplhat až na miliony korun, a tak si ho některé země, kde mívá zemětřesení ničivé následky, nemohou dovolit. Aby byl systém levný, využívá principy IoT (Internet of Things) a dostupné elektroniky. Jak vědci takové řešení testují v Nepálu nebo na Haiti? Jak bude jednou fungovat v plném provozu? A jaké součástky jej tvoří?

22. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/0RdOGaDVRsmlogFn99L3q3

Jaké to je věnovat se v aktuální době Rusku? Jak bojuje proti dezinformační scéně, která na něj někdy útočí? A mají akademici přispívat do veřejné debaty mediálními výstupy? Hostem podcastu De Facto byl rusista a politolog z Institutu mezinárodních studií FSV UK Karel Svoboda.

22. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3OIVsEGNW3e11UNfuFqRUy

Co si představíte pod pojmem plužiny? Mají význam pro naší krajinu a lze pomoci s jejich ochranou? To prozradí dnešní host podcastu plného života. Docentka Kristina Janečková také zodpoví jak vypadá krajina ideální pro výcvik ceremoniálních koní a jaké stopy v naší krajině zanechal komunistický režim a jeho působení.

22. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/4RKHjlNUVMxWHSx6bgc5Zf

Slavomír Entler se v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky věnuje diagnostice plazmatu a na ČVUT energetickému využití jaderné fúze. V rozhovoru se dozvíte výhody fúze proti jadernému štěpení. Zjistíte, jaké jsou překážky na cestě za nevyčerpatelným zdrojem energie. Doktor Entler také popíše, co nás dělí od připojení prvních fúzních reaktorů do sítě.

22. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3fNQIJMrVcmZbouVWxTriE

Společnost Zentiva, která je předním dodavatelem léčiv na český trh, má v České republice také své výzkumné a vývojové centrum. Pavla Šebka, ředitele vývoje společnosti Zentiva, jsme se ptali na to, jakým výzvám čelí farmaceutický průmysl a v čem je specifický vývoj generických léčiv.

22. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Tým vědců z katedry chemické biologie a katedry experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli směs látky rostlinného původu a bylinného extraktu bojující proti tvorbě zubního kazu. Tato technologie si nyní hledá cestu ke komerčnímu využití v zubních pastách a ústních vodách.

22. 11. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

To, na co dosud byly potřeba dny až týdny a počítače s obrovskou výpočetní kapacitou, bude díky vědcům z Ústavu biologie obratlovců AV ČR přesnější, jednodušší a rychlejší. Vyvinuli „diem“ – metodu polarizace genomů, díky které můžou odborníci po celém světě napříč obory jednodušeji analyzovat genomy.

22. 11. 2022

Akademie věd ČR

Na konferenci k ukončení podpory projektu CzechELib z programu OP VVV do Prahy přijeli významní světoví odborníci na oblast open access. Portál Vědavýzkum.cz s nimi hovořil o tom, jak souvisí otevřená věda a hodnocení výsledků vědecké práce či zda otevřené publikování prohloubí nerovnosti ve vědě.

21. 11. 2022

Vědavýzkum.cz