facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Hydrochemik se specializací na kvalitu a úpravu vody Martin Pivokonský, přední česká expertka regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství Lucie Bačáková a antropolog zkoumající nejstarší dějiny Afriky a Arábie Viktor Černý. Tři vynikající vědci dne 4. listopadu 2022 převzali z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové Akademickou prémii –⁠ Praemium Academiae 2022.

5. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Koloběžkáři, inlinisté, cyklisté… na silnicích jich přibývá. A přibývá i nehod těchto účastníků silničního provozu, protože nejsou na silnici vždy dobře vidět. katedra oděvnictví (KOD) Technické univerzity v Liberci s VÚB, a. s., vyvinuly prototypy oděvů a doplňků s fotoluminiscenčními a retroreflexními vlastnostmi, které výrazně zvyšují viditelnost v provozu.

5. 11. 2022

Technická univerzita v Liberci

Cílem konference SET Plan 2022 s názvem „Towards a new Strategic Energy Technology Plan“ je prozkoumat transformační cesty k udržitelným, bezpečným, odolným a konkurenceschopným energetickým systémům a hodnotovým řetězcům a zvýšit povědomí všech zúčastněných stran o nejnovějším výzkumu a inovacích v oblasti uhlíkově neutrálních energetických technologií. Bude se konat ve dnech 9.–10. listopadu 2022.

4. 11. 2022

Evropská komise

Výroční šetření Českého statistického úřadu mimo jiné potvrzuje katalyzační funkci komerčního sektoru pro výkonnost českého výzkumu a vývoje. Ve srovnání s podílem veřejného sektoru například dynamicky roste hodnota finančních prostředků, které na výzkumné aktivity vynakládají zahraniční, komerčně zaměřené subjekty.

4. 11. 2022

Český statistický úřad

Přehrady, mraky, letouny, zvířata, vlny… To je jen krátký výčet témat, na kterých výzkumník a pedagog Pavel Rudolf ilustruje krásy hydromechaniky. Jeho popularizační profil na Facebooku má přes sedm a půl tisíce sledujících. Proč se věnuje popularizaci vědy a jaký je jeho nejoblíbenější jev z hydromechaniky?

4. 11. 2022

VUT v Brně

Společný projekt Kriminalistického ústavu Policie ČR (KÚP) a Národní Galerie v Praze „Komplexní instrumentální metodika pro posuzování pravosti výtvarných děl, databáze materiálů barevných vrstev 20. století“ byl 1. listopadu 2022 oceněn za přínos v oblasti boje proti významnému typu závažné trestné činnosti – padělání uměleckých děl.

4. 11. 2022

Ministerstvo vnitra ČR

Výzkumný ústav bezpečnosti práce podpořil konání Konference BOZP v roce 2023, která se uskuteční dne 21. 11. 2022 prezenčně v Praze, nebo s možností online připojení.

3. 11. 2022

VÚBP

Osmdesát procent lidí se chodí na sociální sítě bavit. Jak v konkurenci vtipných kočičích videí či influencerek doporučujících nejlepší restaurace zaujmout vědou? V tom napověděl již třetí ročník konference Science Communication, kterou pořádal portál Vědavýzkum.cz.

3. 11. 2022

Univerzita Karlova

Kdysi byl naším oblíbencem Brouk Pytlík, ale dnešním trendem je křupavý brouk v pytlíku! O tom, proč bychom měli zařadit hmyz do běžného jídelníčku, co je největší hmyzí pochoutkou a co si o hmyzu na talíři myslí manžel nebo babička mluví odbornice na entomofagii Anna Adámková z Ústavu analýzy a technologie potravin Fakulty technologické. Z tohoto dílu se vám začnou sbíhat sliny!

3. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/22ciBWQZoKfSBdMLfqK5Ie

Jedním z často zmiňovaných důsledků stresu v akademickém prostředí je zhoršení psychického zdraví, které se může projevit mimo jiné jako syndrom vyhoření. Nevyhýbá se ani mladým vědcům –⁠ spíše naopak. Nový zahraniční výzkum ukazuje, že více než třetina mladých výzkumníků a výzkumnic má problémy, které mohou vyústit ve vyhoření.

3. 11. 2022

Vědavýzkum.cz