facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Říká se jim predátorské časopisy. Jde o podloudné či pofidérní tituly, které navenek imitují řádné vědecké časopisy, nicméně recenzní řízení či redakční „boardy“ často jen předstírají. Juniorní vědce tak klidně zmatou a lákají k publikování – za poplatky. Práce Martina Srholce a Víta Macháčka ukazuje, jak do databáze Scopus pronikají predátorské časopisy i kvazivědecké poznatky.

22. 2. 2021

Univerzita Karlova

Další díl mapující úspěšné projekty česko-izraelské spolupráce zve do Plzně. Pokud potřebujete inspiraci ohledně spolupráce mezi technickým aplikovaným výzkumem a velkými firmami nebo se chcete se cítit jako v Tel Avivu a zažít typický startupový pitch, vydejte se na návštěvu NTC do Plzně.

22. 2. 2021

Linda Štucbartová

Sdružení CESNET se v rámci svého členství v asociaci EOSC, evropského cloudu pro otevřenou vědu, zapojilo do řady mezinárodních projektů. Jedním z nich je úsilí o vytvoření otevřené vědecké infrastruktury datových úložišť Science Mesh pro sdílení a neomezenou práci s vědeckými daty v evropském prostředí.

22. 2. 2021

CESNET

Vědci publikující novou studii se často snaží získat čtenáře a zájemce o téma na Twitteru. Nový výzkum však zjistil, že snaha upozornit na svou vědeckou práci prostřenictvím Twitteru je téměř bezpředmětná. Přezkoumáním více než milionu odkazů na vědecké články z Twitteru výzkumníci zjistili, že na polovinu z nich nikdo neklikl.

21. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Pandemie Covid-19 akcelerovala vědeckou spolupráci, poskytla oporu pro politické rozhodování v době krize a odhalila existující mezery v inovačních ekosystémech. Potvrdila, že věda a inovace hrají zásadní roli v řešení globálních společenských problémů. Stávající ekonomická krize však představuje pro další rozvoj vědy a inovací zásadní výzvu. Podaří se tuto výzvu přetavit v příležitost k zásadním systémovým změnám?

21. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Americké ministerstvo zahraničí otevřelo novou výzvu v programu Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative (YTILI). Nabízí intenzivní program vybraným mladým inovátorům se zájmem o získání zkušeností s americkým obchodním prostředím.

21. 2. 2021

Export.cz

Po evropském patentu se nyní podařilo získat vědcům z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR i americký patent a mají tak přístup na trh s největším počtem jaderných reaktorů na světě. 

20. 2. 2021

ČVUT v Praze

Masarykova univerzita přináší rozhovor s biofyzikem Robertem Váchou, který je jedním z vědců z MUNI, kteří koncem minulého roku získali ERC Consolidator grant. Přečtěte si o jeho výzkumu a také o tom, na co finance z grantu využije či jak vypadala příprava na podání žádosti o prestižní ERC grant.

20. 2. 2021

Masarykova univerzita

Byly vyhlášeny výsledky výzvy M-ERA.NET Call 2020, která je zaměřená na podporu materiálového výzkumu a inovací. Na podpořených projektech se bude podílet celkem 9 českých institucí.

20. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Podobně jako vědecká komunita po celém světě i čeští vědci napnuli síly k řešení problémů, které s sebou koronavirová pandemie přinesla. Spolek Tranfera.cz díky Technologické agentuře České republiky ve spolupráci s portálem Vědavýzkum.cz představuje projekty na řešení Covid-19, kterým se čeští vědci nyní věnují díky podpoře z Programu GAMA 2 Technologické agentury ČR.

19. 2. 2021

Vědavýzkum.cz