facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Portál Vědavýzkum.cz pořádal 10. listopadu konferenci Science Communication 2020 s podtitulem Jak a proč komunikovat vědu. Kromě dalších přednášel i Jan Martinek, který má bohaté zkušenosti z řady médií - mimo jiné České televize, televize Nova i TV3, kde byl ředitelem. V roce 2009 nastoupil na Akademii věd, kde se podílel na vzniku oddělení komunikace a změně komunikační strategie.

16. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Od 1. 1. 2021 bude platit novela zákona o veřejných zakázkách. Ta může způsobit poměrně dost velké problémy také zadavatelům ve výzkumu a vývoji, protože budou muset nově zohlednit zásady sociálně odpovědného zadávání, environmentálně odpovědného zadávání a inovací.

16. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Vytvořit podmínky pro začlenění vědeckých pracovnic a pracovníků po přerušení jejich kariéry do výzkumných týmů na Masarykově univerzitě (MU). Takový je cíl grantu Career Restart, který letos v září vypsala Grantová agentura Masarykovy univerzity (GAMU). V hodnocení uspělo šest vědkyň z různých pracovišť MU, s řešením projektů začnou od Nového roku.

16. 12. 2020

Masarykova univerzita

Grantová agentura ČR vyhlašuje výzvu pro podávání projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2021. Výzva se týká projektů ve spolupráci se slovinskou agenturou ARRS v rámci iniciativy CEUS. V této výzvě vystupuje slovinská agentura ARRS jako Lead Agency. Soutěžní lhůta začíná 11. 12. 2020.

16. 12. 2020

Grantová agentura ČR

Seriálem Financování life sciences v ČR jsme poprvé podrobně a uceleně zmapovali podporu vědy v jednotlivých fázích vědecké kariéry od školáků po seniorní vedoucí skupin a management výzkumných institucí. Závěrečný desátý díl rekapituluje aktuální stav a nabízí doporučení pro zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti českého výzkumného prostoru.

15. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Dvě největší vědecko-vzdělávací instituce budou i nadále spolupracovat v rámci výzkumného centra BIOCEV ve Vestci u Prahy. Svými podpisy na nové partnerské smlouvě to v pondělí 14. prosince 2020 potvrdilo šest ředitelů ústavů Akademie věd ČR a rektor Univerzity Karlovy.

15. 12. 2020

BIOCEV

Grantová agentura ČR se dohodla na základě nezávislých hodnocení pro financování dalších 14 projektů mezinárodní spolupráce. Dva z projektů budou řešit čeští vědci společně s vědci z Jižní Koreje, dalších 12 projektů pak ve spolupráci s německými badateli.

15. 12. 2020

Grantová agentura ČR

Dne 7. prosince 2020 dosáhly Evropský parlament a Evropská rada dohody o novém programu InvestEU. Z celkových 26 miliard EUR je 6,6 miliardy EUR určeno na výzkum, inovace a digitalizaci. Další miliardy jsou přiděleny na udržitelnou infrastrukturu, malé a střední podniky a sociální pilíř, včetně dovedností.

15. 12. 2020

Technologické centrum AV ČR

Co nového obsahuje Národní politika výzkumu, vývoje a inovací? Jak vlastně probíhá či neprobíhá diskuse o dlouhodobém směřování české vědní politiky? A co to znamená z hlediska organizace systému výzkumu, vývoje a inovací a jeho financování? Nejen na to se ptá Lukáš Kačena členky Rady pro výzkum, vývoj a inovace a poradkyně premiéra Rut Bízkové.

14. 12. 2020

Lukáš Kačena

Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) na svém 74. zasedání vyzvalo k diskuzi nad novou vizí Evropského výzkumného prostoru. Dvoudenní zasedání ESFRI se konalo virtuálně ve dnech 8. a 9. prosince 2020. Fórum, složené z národních delegací, odborníků, zástupců Evropské komise a asociovaných zemí se shodlo, že výzkumné infrastruktury musí hrát klíčovou roli v budoucí podobě Evropského výzkumného prostoru.

14. 12. 2020

CESNET