facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Do USA vyráží nová skupina stipendistů Fulbrightova programu

8. 7. 2019
Do USA vyráží nová skupina stipendistů Fulbrightova programu

Stipendisté Fulbrightova programu se sešli v Praze na orientaci před odjezdem do USA. V následujícím akademickém roce bude ve Spojených státech pracovat na svém výzkumu, studovat a nebo přednášet 31 českých studentů a vědců.

v usa 960x400

Na orientaci v Praze je přišel pozdravit velvyslanec USA v České republice Stephen B. King a členové správní rady Joann Lockard a Erik Black.

Podle Hany Ripkové, ředitelky Fulbrightovy komise, je letošní vybraná skupina stipendistů velmi pestrá, a to jak s ohledem na domovské české instituce, tak i obory.

Tradiční dominanci akademiků z Univerzity Karlovy (9 stipendistů) a Akademie věd (4 stipendisté) letos úspěšně narušila velká skupina stipendistů z dalších českých pracovišť. Jsou mezi nimi například čtyři zástupci Univerzity Palackého v Olomouci, po dvou stipendistech mají také Masarykova univerzita, České vysoké učení technické v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a Vysoká škola ekonomická v Praze. Vycestují i zástupci několika neziskových organizací. Kompletní seznam letošních stipendistů najdete zde.

Na rozdíl od předchozích let, kdy dominovaly přírodovědné a technické obory, letos mírně převažuje zastoupení společenskovědních oborů.

Počet českých stipendistů, kteří od založení Fulbrigtovy komise před 28 lety získali Fulbrightovo stipendium, se blíží tisícovce. Díky štědré podpoře ministerstva školství i americké strany patří česko-americký program mezi ty větší v Evropě, lídrem je hlavně v počtu vysílaných vědců a přednášejících.

Posláním Komise J. Williama Fulbrighta je podpora vzájemného porozumění mezi občany České republiky a USA prostřednictvím vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn. Komise za tím účelem spravuje česko-americký program vládních stipendií a poskytuje informační a poradenské služby pro zájemce o studium v USA.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Komise J. W. Fulbrighta, Univerzita Palackého v Olomouci