facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Etnobotanici z ČZU pomohli vybudovat laboratoř na Filipínách

10. 12. 2022
Etnobotanici z ČZU pomohli vybudovat laboratoř na Filipínách

Tým Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se v listopadu vrátil z expedice na Filipínách. Tým českých vědců z ČZU zde pomohl svým filipínským kolegům připravit projekt na novou laboratoř, který podpořilo i Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

1„Spolupráci s místními vědeckými pracovníky navázal Ladislav Kokoška už v roce 2016 a od té doby jsme na Filipínách podnikli čtyři úspěšné expedice,“ říká vědecko-výzkumná pracovnice z Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na Fakultě tropického zemědělství ČZU Markéta Houdková.

Celý tým se z již čtvrté expedice na Filipínách vrátil v listopadu. Tentokrát jeho misí nebylo jen přivézt další rostlinné vzorky pro etnofarmakologický výzkum, ale zúčastnit se také slavnostního ceremoniálu na Visayas State University v Baybay na ostrově Leyte při příležitosti otevření a předání nové laboratoře pro pokročilou analýzu biologicky aktivních (potenciálně léčivých) látek získaných z rostlin.

4

Tým českých vědců z ČZU pomohl svým filipínským kolegům připravit projekt, který byl následně finančně podpořen formou malého lokálního projektu pod názvem: Equipment modernization of bioactive natural products laboratory at the Visayas State University v rámci dvoustranné rozvojové spolupráce v gesci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Poté vědci z ČZU poskytli odborné rady při instalaci a zprovoznění přístrojů určených především ke studiu antimikrobiálních účinků rostlinných látek.

Slavnostního předání se zúčastnil i první tajemník a konzul Ján Krivoš z Velvyslanectví České republiky v Manile, který ve své zprávě novou laboratoř komentoval slovy, že se těší na další česko-filipínskou spolupráci v budoucnu, kdy budou moci spolupracovat vědci a výzkumníci z obou zemí a posouvat tak dál vědu v této oblasti. (Pozn. red.: přeloženo z článku Visayas State University).

Markéta Houdková pokračuje: „Projekt jsme podávali už v roce 2017. Byl úspěšně financován a v roce 2019 měl být oficiálně zahájen provoz nové laboratoře. Avšak vstoupila do toho pandemie covidu-19, takže otevření laboratoře bylo možné až nyní. Celý náš tým je z této spolupráce nadšený. Díky laboratornímu zázemí budeme moci některé vzorky analyzovat už na místě. Zároveň je tato laboratoř velkým přínosem pro Visayas State University. V zemích, jako jsou Filipíny, totiž často na univerzitách a akademických pracovištích mívají pouze základní vybavení, mnohdy i poměrně zastaralé, takže sami nemohou svůj výzkum často posunout na mezinárodní úroveň. Věřím, že laboratoř jim otevře cesty k rozvoji jejich vlastní vědecké publikační činnosti, novým objevům a v neposlední řadě rozšíří možnosti další zahraniční spolupráce.“

Laboratoř pro výzkum přírodních biologicky aktivních látek je součástí nedávno otevřeného výzkumného a inovačního centra při Visayas State University (Advanced Research and Innovation Centre), a díky specializované laboratoři se tak stává nejlépe vybavenou výzkumnou jednotkou v oblasti Eastern Visayas. Laboratoř bude využívána pro analýzu bioaktivních přírodních látek z endemických (původních) rostlinných druhů.

Z hlediska polohy jsou filipínské ostrovy pro svou biodiverzitu a v mnoha místech civilizací nezasaženou přírodu i jazykovou vybavenost místních ideální pro etnobotanický a etnofarmakologický výzkum. Mají tedy velký potenciál pro nové objevy potenciálně léčivých látek, které se získávají z rostlin. Bohatou druhovou rozmanitost najdeme nejen mezi jednotlivými ostrovy, ale i v rámci jednoho ostrova.

3

„Druhová rozmanitost na ostrově Leyte, kde bádáme my, se výrazně mění spolu s nadmořskou výškou,“ vysvětluje Markéta a doplňuje: „Kampus Visayas State University je pro nás velice výhodnou základnou, neboť z jedné strany ho omývá moře a na té druhé jej obepínají do nebe se tyčící hory a džungle. Rostlinné vzorky nám tak rostou téměř pod nosem, stačí vyběhnout za plot univerzity. Mám radost, protože právě čekáme, až dorazí vzorky zajímavých druhů zázvorů, které jsme nasbírali a poslali poštou do naší laboratoře na ČZU. Jeden z nich byl objeven teprve nedávno v roce 2019, takže se velmi těším na výsledky experimentů, neboť budeme s největší pravděpodobností první, kdo tuto rostlinu analyzuje,“ podotýká Markéta Houdková.

Čtvrtá expedice tedy byla po všech stránkách úspěšná, i když český tým zažil na ostrově i tajfun: „Zpočátku jsme měli strach. Tajfun byl však mírný, projevil se jen prudkým deštěm s větrem a omezil nás pouze výpadkem elektřiny. Místní nás uklidnili. Po dvou dnech bylo po všem a my jsme mohli pokračovat v naší práci. Doufám, že bude úspěšný i další chystaný projekt, neboť je potřeba dovybavit laboratoř novými přístroji, což zefektivní spolupráci s Visayas State University, která je již nyní oboustranně prospěšná,“ uzavírá Markéta Houdková.

 

Autor: Věra Klimšová

Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze