facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Informatik Daniel Kráľ získá titul Americké matematické společnosti

6. 1. 2020
Informatik Daniel Kráľ získá titul Americké matematické společnosti

Vysoké ocenění Americké matematické společnosti (AMS) dostane v pátek 17. ledna v americkém Denveru profesor Daniel Kráľ z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Organizace cenu každoročně uděluje svým členům, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji matematiky.

daniel kral 1440x720 2999330856

Daniel Kráľ je teprve druhým člověkem, který titul Fellow of AMS získá a působí přitom v České republice, a celkově teprve 19. oceněným vědcem, jenž pracuje v některé ze zemí východní Evropy (včetně Ruska).

Americká matematická společnost, která byla založena roku 1888, je jedním z nejvýznamnějších a největších sdružení profesionálních matematiků na světě. Titul Fellow of the AMS uděluje svým členům každoročně a letos jich bude přesně 52. Ocenění je ale hlavně americkou doménou. Z dosud udělených 1534 titulů bylo evropským vědcům propůjčeno méně než 200. Profesor Kráľ je také jedním z 25 nejmladších vyznamenaných.

„Udělení titulu považuji za mimořádné ocenění vědecké práce, nejen mé, ale i mých bývalých a současných studentů a postdoktorandů, kterým bych rád poděkoval za nekonečně mnoho hodin společně strávených u tabule a počítače. Mezi nositeli titulu je mnoho vědců, kteří ovlivnili informatiku a matematiku velmi zásadním způsobem. Výsledky jejich práce, které lze nalézt ve vysokoškolských učebnicích, byly a jsou pro mne významným zdrojem inspirace,” uvedl Kráľ, jenž si nakonec ocenění z důvodu pracovního vytížení v USA nepřevezme osobně.

Daniel Kráľ patří mezi nejúspěšnější české vědce. Dlouhodobě se věnuje aplikacím diskrétní matematiky v informatice a vývoji matematických modelů velkých grafů, které reprezentují sítě v informatice. Díky tomu získal už dva ceněné granty Evropské výzkumné rady (ERC). Na Fakultu informatiky MU nastoupil jako profesor v roce 2018 díky grantu MUNI Award, předtím působil jako profesor matematiky a informatiky na University of Warwick.

 

Zdroj: Masarykova univerzita