Technologická agentura na něm představila svůj projekt Otevřený úřad, v rámci kterého vytváří regionální zastoupení v krajích tak, aby byla blíže svým klientům a potenciálním žadatelům. Vedle zjednodušení cesty pro prvožadatele umožňuje tento přístup sběr zpětné vazby od současných žadatelů. Agentura se tak snaží o to, aby jazyk a administrace grantů byly co nejjednodušší. Kulatý stůl se konal právě při příležitosti zahájení činnosti krajského zastoupení TA ČR v Praze a Středočeském kraji a otevření poradenského centra.
Během diskuse panovala shoda na tom, že Praha i Středočeský kraj mají velký potenciál v oblasti výzkumu a vývoje. V Praze je podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel dvakrát vyšší, než je průměr České republiky, Středočeský kraj je pak ovlivněn migrací z Prahy a tím, že zde sídlí řada výzkumných ústavů a podniků. V Praze a Středočeském kraji je koncentrována asi třetina tuzemských výzkumných pracovišť. Velký potenciál pro rozvoj v Praze skýtá také rovnoměrné zastoupení přírodních a technických věd.
Účastníci kulatého stolu se shodli na tom, že Praha i Středočeský kraj by měly více využívat možností, které v oblasti výzkumu mají. Středočeský kraj má velké zázemí v podnikatelském sektoru, Praha má mimořádné zázemí ve veřejném výzkumu a v posledních letech získalo toto zázemí i okolí Prahy. Poradkyně předsedy vlády pro oblast výzkumu a vývoje Rut Bízková při této příležitosti apelovala právě na větší propojení výzkumu ve veřejném sektoru a podnikatelské sféry, které má podle jejího názoru v Praze větší potenciál, než kde jinde.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Seznam regionálních kontaktních míst naleznete na webu TA ČR.