facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Stáže od AV ČR pokračují aneb vědcem na zkoušku už na střední škole

8. 11. 2020
Stáže od AV ČR pokračují aneb vědcem na zkoušku už na střední škole

Díky projektu Otevřená věda si mohou středoškoláci v příštím roce opět vyzkoušet, jak se dělá věda a jak probíhá výzkum na Akademii věd ČR. Na své si přijdou fanoušci antropologie, biologie, robotiky, ale i historie a dalších oborů. Na roční odborné stáže se mohou zájemci hlásit až do konce listopadu.

otevrenaveda

Znáte středoškoláka, kterého baví biologie, chemie, fyzika nebo třeba technika? Své téma si v Otevřené vědě najdou i nadšenci do historie, filozofie nebo sociologie. Přihlašování probíhá pouze v průběhu listopadu, a to prostřednictvím webového portálu Otevřená věda. Stačí si vybrat téma, vyplnit přihlášku a připojit motivační dopis.

Vědci si následně vybírají nejvhodnějšího kandidáta pro svou stáž. Student ji pak může absolvovat sám nebo spolu s dalšími dvěma kolegy v rámci malého vědeckého týmu. Stáže startují v lednu 2021 a trvají po celý rok včetně prázdnin. Středoškoláci mají unikátní příležitost osobně poznat nejen samotné vědce, ale také laboratoře, knihovny, dostanou se k zajímavým odborným materiálům a získají jedinečnou praxi.

Stáže Otevřené vědy probíhají pod přímým vedením vědkyň a vědců Akademie věd ČR po celé České republice. „Vedení stáže pro středoškolské studující byla skvělá zkušenost, kterou můžu určitě doporučit,“ říká lektorka Nina Fárová ze Sociologického ústavu AV ČR. „Do programu se často hlásí velmi motivovaní studující, kteří mohou být například dobrou pomocnou rukou ve výzkumu. Stáží v sociálních a humanitních vědách se každoročně vypisuje poměrně málo (v porovnání s vědami technickými a přírodními) a je o ně tedy velký zájem. Už se moc těším, kdo se na moji stáž přihlásí letos,“ doplňuje Nina Fárová.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

redakčně upraveno