facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Tři vědci převzali Cenu předsedkyně AV ČR za popularizaci vědy

10. 11. 2020
Tři vědci převzali Cenu předsedkyně AV ČR za popularizaci vědy

Letošní Cenu předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací získali botanik Petr Pyšek, jaderný fyzik Vladimír Wagner a popularizátor filozofie Milan Dufek.

AV ČR

První z laureátů, Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR, je zakladatelem výzkumu rostlinných invazí a jednou z vůdčích postav tohoto oboru ve světě. Vytvořil klasifikaci invazního procesu, která se stala mezinárodním standardem. Vybudoval také databázi GloNAF zaznamenávající naturalizované nepůvodní druhy rostlin. Od roku 2014 se pravidelně řadí mezi nejcitovanější vědce světa. Často vystupuje v médiích, píše popularizační články a přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Svou rozsáhlou a pestrou činností zásadním způsobem přispěl k posunu poznání ekologie biologických invazí. Díky němu je Česká republika vnímaná celosvětově jako jedno z nejvýznamnějších center výzkumu rostlinných invazí.

Cenu letos získal také Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, jenž se dlouhodobě a intenzivně věnuje popularizaci jaderné fyziky, kosmologie a energetiky s důrazem na věcný pohled a kritické myšlení. Je autorem knihy Fukušima I poté, ve které širší veřejnosti přibližuje události této katastrofy a likvidaci jejích následků. Na svém kontě má Vladimír Wagner také přes 550 popularizačních článků. Vystupuje v televizních i rozhlasových pořadech, aktivně přednáší na Českém vysokém učení technickém v Praze i po celé republice a videa z jeho přednášek mají na internetu desítky tisíc zhlédnutí. Jeho nasazení pro popularizaci vědy trvá téměř po celou dobu kariéry, bezmála 35 let.

Trojici laureátů uzavírá Milan Dufek, který se věnuje popularizaci vědy v regionálním prostředí, zejména v kraji Vysočina. Je duchovním otcem, ředitelem i hlavním organizátorem největšího filozofického festivalu v ČR Evropského festivalu filozofie. Jeho hlavní myšlenkou je vyvést českou (i slovenskou) filozofii, vědu a literaturu z čistě akademického prostředí a vrátit je do veřejného prostoru. Díky tomu festival přibližuje divákům badatelská témata přitažlivou formou, letos už čtrnáctým rokem.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

Foto: Pavlína Jáchymová, AV ČR

redakčně upraveno