facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Veletrh vědy opět zaznamenal rekordní zájem veřejnosti

10. 6. 2019
Veletrh vědy opět zaznamenal rekordní zájem veřejnosti

Přes 30 000 návštěvníků, více než 100 vystavovatelů na ploše 8000 metrů čtverečních, ústavy Akademie věd ČR, vysoké školy z celé republiky a desítky firem zabývajících se inovacemi. Takový byl řečí čísel pátý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 6. do 8. června 2019 v pražských Letňanech.

2019 06 08 VV D2.jpg 1711794067

„Mám velkou radost, že se rok od roku zlepšuje prezentace stánků a zvyšuje se počet vystavovatelů, kteří srozumitelnou formou prezentují široké veřejnosti výsledky své práce. Je úžasné sledovat, s jakým nadšením tu vědci vyprávějí o své práci a jak umí návštěvníky nadchnout,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Letošní ročník byl výjimečný ve všech ohledech. Bylo zde nejvíce návštěvníků, konal se na největší ploše a byla zastoupena většina z 54 pracovišť Akademie věd ČR. A právě ty představily návštěvníkům neuvěřitelnou podívanou – ať už šlo o interaktivní expozice, pokusy, přednášky, workshopy a pečlivě vybrané exponáty.

Velkou část výstavního prostoru zabral například originální model černé díry a nad ním zavěšená družice Athena. Oproti skutečné družici, která by se měla vydat do vesmíru v rámci mise Evropské kosmické agentury v roce 2031, byla vyrobena v měřítku 1:4.

dira

„Každý rok nás jednotlivé ústavy vždy překvapí, jaké úžasné expozice si pro návštěvníky připraví. Každý rok je originál. A skvělé je i to, jak se navzájem jednotlivá pracoviště motivují. Díky tomu je každý rok lepší a lepší. Je úžasné sledovat, jak k přípravám vědci přistupují s velkým nadšením. Nejlepší zpětnou vazbou jsou pak pro ně reakce návštěvníků, kteří se rok co rok vracejí,“ říká Petr Borovský z Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, která má organizaci Veletrhu vědy na starosti.

Kromě aktivit u veletržních stánků bylo možné se zúčastnit připravených doprovodných akcí v Keplerově sále. Diskutovalo se zde například o etických a sociálních důsledcích umělé inteligence a robotizace, nebo o tom, kde se potkává věda a současný seriálový fenomén Game of Thrones. Na návštěvníky čekala třeba i multimediální vědecká show, která měla upozornit na problém světelného znečištění.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Veletrh vědy, Akademie věd ČR