facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vítězné snímky festivalu Academia Film Olomouc 2017

2. 5. 2017
Vítězné snímky festivalu Academia Film Olomouc 2017

Letošní ročník festivalu Academia film Olomouc se nesl v duchu sloganu „The Future is Now“. Představil optimistické vize i potenciální hrozby pro naši civilizaci.

Přehlídka dokumentárního a populárně vědeckého filmu mapuje současnou pozici člověka ve společnosti, jeho konfrontaci s novými technologiemi, působení na životní prostředí i snahy o dobývání vesmíru. První ročník festivalu se uskutečnil již v roce 1966 a málokdo si tehdy asi uměl představit, že se z něj stane jedna z největších akcí svého druhu v Evropě, na které nejlepší vědecké snímky z celého světa představují přední kapacity nejrůznějších oborů.

 DSC1908

Letos poprvé se soutěžní filmy utkaly jak v mezinárodní, tak v česko-slovenské soutěži. V porotě mezinárodní soutěže zasedli vedle studentských zástupců osmi fakult Univerzity Palackého v Olomouci také James Kakalios, čestný profesor Katedry fyziky a astronomie na Univerzitě v Minnesotě, Paul Lewis, ředitel kanadské produkční společnosti Great Pacific Television, která se zaměřuje na tvorbu dokumentů, nebo producentka, dramaturgyně, scénáristka a režisérka Kamila Zlatušková.

Na základě hodnocení poroty i hlasování diváků byly v sobotu večer vyhlášeny a v neděli promítány vítězné filmy. V mezinárodní soutěži uspěl dokument britské režisérky Cathrine Gale, jejíž film The Joy of Logic (Radost z logiky) vyhrál již na AFO 2015. Tentokrát zvítězila se snímkem The Joy of Data (Potěšení z dat), který provází historií využití dat již od průmyslové revoluce.

Cenu Innogy za nejlepší česko-slovenský populárně vědecký film si odnesl první díl dokumentárního cyklu „Jednou nohou v absolutnu“ nazvaný Hon na Parkinsona. Film představuje nejnovější lékařské aplikace výzkumu mozku a hlasové analýzy, které umožňují rozeznat raná stádia tohoto onemocnění.

Cenu za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film získal ruský snímek Jezero Vostok: Hory šílenství, který naráží na Lovecraftův hororový sci-fi román z roku 1936 „V horách šílenství“ a ukazuje život výzkumného týmu v nehostinných podmínkách. Jako předfilm se promítal snímek Pod nulou, oceněný jako nejlepší krátký populárně-vědecký film.

Before The Flood

Diváckou soutěž vyhrál film z produkce BBC Earth – Predátoři 3D. Za filmem, který přináší fascinující záběry různých pozemských predátorů bojujících v posledních letech mnohdy o přežití, stál početný filmový štáb i obrovský rozpočet.

Kromě filmových cen byla na slavnostním vyhlášení v olomoucké Pevnosti poznání předána také cena za osobní přínos popularizaci vědy a cena za největší vědecký počin v dějinách lidstva. Tu první si odnesl astronom Jiří Grygar, druhou získala Evropská organizace pro jaderný výzkum v Ženevě - CERN. Cenu převzala osobně vedoucí komunikace CERNu, Anna Goldinho.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)