
Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Slovensko zahájilo 1. července 2016 své historicky první předsednictví Rady EU. Společně s předcházejícím Nizozemskem a navazující Maltou tvoří trio, které mezi priority zařadilo především hospodářský růst, ale také řešení aktuálních výzev, jako jsou bezpečnostní hrozby a migrace. Ačkoli po britském referendu přibyla na seznam další nemalá výzva, Slovensko přichází s pozitivní agendou a drží se vize dlouhodobě udržitelných řešení, a to zejména ve čtyřech prioritních oblastech: ekonomicky silná Evropa, moderní jednotný trh, udržitelná migrační a azylová politika a Evropa jako globální hráč.
Marika Kůrová, TC AV ČR
Konfederace evropského podnikání (BusinessEurope), která sdružuje evropské zaměstnavatelské svazy a asociace, požaduje pokračování rozhovorů o Transatlantické obchodní a investiční dohodě (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy.
SP ČR
Online monitor výzkumu a inovací (Research and Innovation Observatory, RIO) Společného výzkumného střediska (Joint Research Centre, JRC) Evropské komise zveřejnilo zprávy o vývoji VaVaI v jednotlivých zemích (Country Reports) za rok 2015.
TC AV ČR
Britští vědci si brexit nepřáli a chtějí nadále pokračovat ve spolupráci. Hostem magazínu Leonardo na ČRo Plus byl britský vědecký atašé Otakar Fojt. Podle jeho slov se čeští vědci nemusejí obávat toho, že by jejich britským kolegům po brexitu scházel rozpočet. Britské Ministerstvo financí totiž slíbilo, že náklady vědeckých týmů pokryje i v čase po brexitu.
Vědavýzkum.cz
Evropský patentový úřad (EPO) vyhlásil prestižní soutěž European Inventor Award 2017, která oceňuje vynálezce v technických oborech.
Vědavýzkum.cz
Ve dnech 26. 9. - 2. 10. 2016 se bude konat Evropský týden biotechnologií (European Biotech Week, EBW).
TC AV ČR
Podpůrné centrum (Common Exploitation Booster) pro projekty realizované v 7. rámcovém programu pro výzkum a technologický rozvoj a v programu Horizont 2020 zahájilo svou činnost.
Vědavýzkum.cz
Začalo to v Mnichově, dne 26. března 1949. Tehdy vznikla Fraunhoferova společnost, jež si do názvu vetkla jméno bavorského optika a vynálezce Josepha von Fraunhofera. Jejím úkolem bylo a je propojovat vědění s průmyslovým využitím, čemuž se 67 let po založení věnuje 67 oborových výzkumných ústavů po celém Německu.
Martin Rychlík