Nezávislé informace o vědě a výzkumu
Rozhovory

Rozhovory

Rodačka ze Zlína procestovala díky výzkumu celý svět. Zpátky domů ji přilákaly lasery v Dolních Břežanech financované z fondů Evropské unie. Po novém roce o ní bohužel zase přijdeme – přesouvá se do Drážďan, kde bude zakládat a povede vlastní výzkumnou skupinu studující stavy hmoty ve vesmíru. O důvodech, proč tomu tak je, jsme si povídali při udělování Cen TA ČR.

1. 12. 2017
  • Martin Podařil

Jiří Málek, nově zvolený rektor Univerzity Pardubice, se dlouhodobě věnuje problematice hodnocení vědy. V současné době se jí zabývá v rámci pracovní skupiny České konference rektorů, která má za úkol připravit hodnocení vysokých škol v souladu s novou Metodikou 2017+. Nejen na hodnocení jsme se ho ptali v následujícím rozhovoru.

28. 11. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Biolog se specializací na genové regulace Peter Gruss je slavný vědec a snad ještě slavnější ředitel. Když se v roce 2002 stal prezidentem Společnosti Maxe Plancka, německá média o něm psala jako o šéfovi v „americkém stylu“, o „skromně vystupujícím géniovi“.

20. 11. 2017
  • AV ČR

O poklesu výdajů na výzkum a vývoj, udržitelnosti národních výzkumných infrastruktur i metodice hodnocení výzkumných organizací a činnosti vládní Sekce pro výzkum, vývoj a inovace jsme si povídali s Vlastimilem Růžičkou.

16. 11. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Profesorka Jitka Moravcová je vůbec první profesorkou organické chemie u nás. Redakce portálu Vědavýzkum.cz s ní mluvila o příležitostech pro mladé v české vědě, genderových překážkách i jejích pedagogických zkušenostech.

10. 11. 2017
  • Vědavýzkum.cz

„Budu vystupovat podobně jako dirigent,“ říká Vojtěch Petráček (53), jenž povede pražskou techniku. Ta je rozdělena. V poslední době ji – za vedení končícího Petra Konvalinky – stíhaly kauzy typu angažování dotačního mága Miroslava Elfmarka.

7. 11. 2017
  • Martin Rychlík

Jak by mohla vypadat budoucí spolupráce ve výzkumu mezi Českou republikou a Británií? O brexitu i přínosech vědecké diplomacie jsme si povídali s vědeckým atašé Britské ambasády v Praze Otakarem Fojtem.

6. 11. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Změna hodnocení výzkumu, kterou letos schválila vláda, znamená zásadní zlom a posun. „Kafemlejnek ale ještě není mrtvý,“ upozorňuje místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavel Baran. Lituje toho, že se změnu nepodařilo prosadit aspoň o rok dříve.

3. 11. 2017
  • Jan Žižka

Partneři webu a spolupracující instituce