facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuality

Aktuality

Stavba budovy pro „chytřejší“ region byla zahájena. Hlavní tvář Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) Roman Hájek slavnostně poklepal spolu s rektorem Ostravské univerzity Petrem Kopeckým, hejtmanem Moravskoslezského kraje Janem Krkoškou, primátorem Ostravy Janem Dohnalem a děkanem Lékařské fakulty OU Rastislavem Maďarem na „základní kámen“ stavby, která má Ostravě a především regionu přinést nové prostory pro unikátní projekt 9-ti výzkumných týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví. 

24. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) ve spolupráci s Univerzitou Karlovou si Vás dovolují pozvat na výroční konferenci Implementace METODIKY 2017+ konanou 14. února 2024.

23. 1. 2024

RVVI

Absolventi českých vysokých i středních škol mají nově větší šanci uspět ve výběrových řízeních do Absolventských programů v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN). Umožňuje to nový program spolupráce mezi MŠMT a CERN, který podepsala vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová.

22. 1. 2024

MŠMT

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje o vyhlášení 6. společné výzvy v rámci Evropského partnerství pro inovativní malé a střední podniky (Eurostars-3). Cílem partnerství je podpora inovativních malých a středních podniků za účelem realizace mezinárodních výzkumných, vývojových a inovačních projektů s cílem vytvořit nový produkt, proces nebo službu pro komercionalizaci na evropských a globálních trzích.

21. 1. 2024

MŠMT

Technologická agentura České republiky (dále jen „TA ČR”) vyhlásila dne 17. ledna 2024 šestou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací Programu SIGMA – DC1, Podpora komercializace VaVal+.

20. 1. 2024

Technologická agentura ČR

SIC otevírá příležitost pro české i zahraniční výzkumníky, kteří dosáhli titulu Ph.D. a mají za sebou dvouletou zkušenost na zahraničních vědeckých pracovištích. Dne 15. 1. 2024 spouští druhou výzvu mezinárodního programu MERIT.

19. 1. 2024

Středočeské inovační centrum

V pondělí 15. ledna 2024 uspořádala Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v prostorách Strakovy akademie kulatý stůl k problematice Systému účelové podpory vědy a výzkumu v České republice. Akce se zúčastnila také ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně RVVI Helena Langšádlová.

18. 1. 2024

Úřad vlády ČR

Právě vychází nové číslo časopisu Teorie vědy. V aktuálním vydání se dočtete například o slavném diagonálním důkazu Georga Cantora, o metodologických předpokladech díla Quentina Skinnera nebo o historických interakcích mezi umělou inteligencí a filosofií.

17. 1. 2024
Teorie vědy
Array
(
)

Již několik let probíhá úspěšná spolupráce úseku Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR (dále jen „SKPV“) s orgány vymáhajícími právo na Ukrajině. Odehrává se jak na kauzální, tak i projektové bázi. Dobrým příkladem mohou být realizace projektů z programu Bezpečnostní rozvojové spolupráce (dále jen „BRS“) zahájené v roce 2021, tedy ještě před vypuknutím válečného konfliktu vyprovokovaného Ruskou federací.

16. 1. 2024

Česká zemědělská univerzita v Praze

Vysoká hladina cukru v krvi znamená pro člověka problém, to ale neplatí u těch druhů ptáků, které mají hladinu krevního cukru vysokou přirozeně. Ukázala to mezinárodní studie vedená vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Takoví ptáci netrpí následky buněčného poškození způsobeného volnými radikály, které obvykle zažívají lidé a zvířata s hladinou krevního cukru zvýšenou v důsledku cukrovky.

15. 1. 2024

Akademie věd ČR