facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Může si na sebe věda vydělat?

2. 7. 2018
Může si na sebe věda vydělat?

Kolem otázky, "zda si na sebe věda může vydělat", se točila debata, kterou organizovaly na konci května Lidové noviny. Správné nastavení systému hodnocení kvality a přerozdělování financí je klíčové, shodli se účastníci. Veřejnost se totiž stále více zajímá, kam a pro jaký účel jsou veřejné prostředky vynakládány. Portál Vědavýzkum.cz byl partnerem této akce - moderování se ujal Aleš Vlk.

V Česku je každoročně do výzkumu a vývoje investováno přes 80 miliard korun. Podle Martina Fuska, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, je v českém systému VaV peněz relativní dostatek. Problém je podle něj s jejich efektivním využitím.

Prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák upozorňuje, že současný rozpočet na výzkum je z výrazné části tvořen z evropských fondů a po jejich skončení může nastat výrazný propad.

Martin Bunček z Technologické agentury ČR k tomu dodává, že je potřeba se na peníze v systému dívat jako na investice, nikoliv pouze jako na náklady.

Diskutující se zabývali jak společenskou rolí vědy a významem základního výzkumu, tak také podporou výzkumu a inovací ve firmách či vlivem prostředí a jeho stability. Sestřih nejzajímavějších částí debaty můžete shlédnout zde: