facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Rozpočet na vědu v příštím roce vzroste o miliardu

21. 8. 2019
Rozpočet na vědu v příštím roce vzroste o miliardu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) bude v příštím roce disponovat rozpočtem zhruba 37,5 miliard korun. Rozpočet na výzkum a vývoj vzroste oproti letošnímu roku o miliardu na 37 miliard korun. Shodli se na tom ministryně financí Alena Schillerová s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem.

MPO2

Oproti aktuálnímu roku by měl rozpočet na výzkum, vývoj a inovace posílit o jednu miliardu, ve srovnání s tím minulým dokonce o 3,5 miliardy. Dohoda je tedy v souladu s výhledem rozpočtu, který v dubnu schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Podle ministryně financí by do vědy mělo v příštím roce společně s evropskými penězi zamířit dokonce až 48 miliard. Reálně však bude záležet na tom, jak se bude dařit finance čerpat.

Alena Schillerová ocenila věcné jednání a pochválila MPO za úspěšné čerpání nespotřebovaných výdajů. To je velmi důležité, protože i díky tomu můžeme hovořit o naprosto rekordních sumách, které v příštím roce poplynou na podporu českého průmyslu a jeho konkurenceschopnosti“, uvedla Schillerová.

„Navýšení rozpočtu resortu průmyslu a obchodu o 450 mil. Kč bude složeno z 200 mil. Kč na dobíhající investiční pobídky, 200 mil. Kč na sanace a rekultivace území zasažených těžbou, 25 mil. Kč na zavádění digitálního televizního vysílání ve společenských místnostech sociálních zařízení typu domovy důchodců a 5 mil. Kč na podporu inovační strategie Česká republika - Země pro budoucnost. Jednání považuji za úspěšné, neboť jsme doladili všechny potřebné detaily“, zhodnotil výsledky jednání ministr průmyslu Karel Havlíček.

Ve výdajích na vědu sice Česká republika stále zaostává za evropským průměrem, je ale vidět snaha dohnat vyspělé země, které do vědy investují. Cílem Česka je zvýšit podíl výdajů na výzkum vůči HDP na 2,5 % v roce 2025 a až na tři procenta v roce 2030.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu