facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Na pracovním stole švýcarské studentky Victory Jaques leží pečlivě uchované stovky let staré vzorky různých malířských děl. Momentálně třeba zkoumá, jaké materiály používal při malbě slavný italský renesanční malíř Paolo Veronese. Hned vedle vzorku z jeho malby je o jedno století starší mikrotečka obrazu Saint Margaret, jehož autorem je anonymní malíř známý jako Mistr Liesborn.

24. 2. 2023

CEITEC

Výzkum Michaely Tencerové může pomoci třeba lidem s onemocněním pohybového aparátu a obezitou tím, že opotřebení jejich kostí nebude tak vysoké. Jaká je cesta od sledování vodních prvoků pod mikroskopem v mládí po vědkyni na Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR s vlastním týmem?

21. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Jaké výzvy nabízí inovační a výzkumný rámcový program Horizont Evropa? V jakých oblastech se domácím vědcům daří prosadit? A jaké výhody s sebou pro české vědce přináší účast v národní delegaci, která komunikuje s Evropskou komisí? Na tyto otázky odpovídala Lenka Švejcarová, národní kontakt pro program Horizont Evropa, Klastr 3 a 4, z Technologického centra Praha.

20. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Jako malá chtěla být lékařkou, dnes zkoumá vlastnosti imunitního systému. V ICRC působí ve výzkumném týmu Buněčné a molekulární imunoregulace Dr. Jana Friče. V prosinci 2022 získala ocenění prorektorky MU za excelentní výsledky v doktorském studiu, zároveň sama vede pregraduální studentky, řídí projekty a organizuje aktivity v rámci Skupiny mladých imunologů při České imunologické společnosti.

17. 2. 2023

Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA a LF MU

Lenka a Radoslav Hajgajda založili Asociaci genové terapie po narození syna Olivera, kterému byl zjištěn Angelmanův syndrom. Od roku 2018 se tato nezisková organizace primárně podílí na podpoře základního výzkumu Českého centra pro fenogenomiku zaměřujícího se na léčbu vzácných onemocnění. Dnes, 15. února, si také připomínáme Mezinárodní den Angelmanova syndromu.

15. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Diskuze o zavedení průmyslových doktorátů v Česku byla na začátku letošního února zahájena kulatým stolem, u kterého se setkali zástupci vlády, vysokých škol i průmyslu. Jak se na takzvané průmyslové doktoráty dívá Jaroslav Miller, náměstek člena vlády z MŠMT ČR, který celé setkání inicioval?

14. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Bioinformatik řeckého původu Panagiotis Alexiou nastoupil na CEITEC Masarykovy univerzity před pěti lety jako nový vedoucí sdílené laboratoře bioinformatiky a vedoucí výzkumné skupiny. V roce 2022 získal Panagiotis Alexiou prestižní grant ERA Chair na Maltské univerzitě. Jaké jsou jeho zkušenosti se životem v Brně a bádáním na CEITEC?

13. 2. 2023

CEITEC

„Jsme talentovaný a vzdělaný národ, ale trochu nám chybí sebevědomí, neumíme se prodat a ani se sami sobě zasmát. Bereme se příliš vážně, i když mladší generace tím už tolik netrpí,“ míní internista, infektolog a epidemiolog Petr Smejkal, který se pravidelně jezdí „nabíjet“ do USA. Málem z něho byl diplomat a jednou plánuje návrat ke stand-up komediím.

11. 2. 2023

Univerzita Karlova

Společně se svým týmem vyvinula Hana Lísalová ze Sekce optiky Fyzikálního ústavu AV ČR kufřík, který využívá Ochranná služba Policie ČR k testování potravin na patogeny. S příchodem pandemie modifikovali tento systém také pro účely testování na koronavirus. Od mládí ale biofyzička trpí chorobou, jejíž vinou postupně přichází o zrak. To jí ale nebrání vychovávat tři dcery a excelovat na poli vědy.

10. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Zkoumá strukturu a chování chemických látek. V chemii se našla, ale neznamená to, že by se kvůli tomu vzdala svého snu stát se spisovatelkou. Obojí lze totiž skloubit. Se Zuzanou Osifovou jsme si povídali o jejích vědeckých a životních motivacích.

6. 2. 2023

Vědavýzkum.cz