facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Jan Neuman, absolvent Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, používal při měření povrchů samostatně stojící mikroskop atomárních sil a stejně tak elektronový mikroskop. Vzorek mezi nimi přesouval tam a zpátky, protože ho potřeboval charakterizovat oběma technikami. Z této zkušenosti nakonec vznikl NenoVision, historicky první spin-off firma CEITEC VUT. 

16. 12. 2022

CEITEC

Fyzik Miroslav Holeček stojí v čele Západočeské univerzity v Plzni druhé funkční období. Co se mu za téměř osm let na univerzitě povedlo? Jak se univerzitě daří ve vědě a výzkumu? A co ji v nadcházejících letech pod taktovkou nového rektora bude čekat?

13. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Na portálu Vědavýzkum.cz pokračujeme v sérii rozhovorů s českými prorektory pro vědu a výzkum. Chemička Lucie Plíhalová se stala prorektorkou v této oblasti na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 2022. Do její gesce patří například problematika open science, záležitosti vědecké rady UP, predátorství a obecně vědecká etika.

12. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Pivo a víno. To je důvod, proč se Branislav Vrana pustil do studia potravinářské chemie na vysoké škole. Původně se chtěl stát profesionálním sládkem nebo vinařem, jeho plány ale nabraly zcela jiný směr a zlákala ho environmentální chemie. Proč se rozhodl vycestovat do zahraničí? A kdy ho naopak napadlo vrátit se zpět?

10. 12. 2022

Masarykova univerzita

Superpočítač LUMI, třetí nejvýkonnější počítač na světě, budou moci díky vědeckému centru IT4Innovations, které je součástí VŠB–⁠TUO, užívat i čeští vědci a vědkyně. Přečtěte si rozhovor s Vítem Vondrákem, ředitelem IT4Innovations, o tomto jedinečném přístroji.

8. 12. 2022

VŠB-TUO

V rozhovoru s Irenou Rektorovou, lékařkou a přednostkou Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), společného pracoviště Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU), jsme hovořili nejen o tom, jak se řídí – v Česku unikátní – výzkumná instituce, která kombinuje výzkum s přímou péčí o pacienty. Ptali jsme se také na řešení projektu z programu EXCELES a došlo i na to, jak přilákat talentované zahraniční vědce.

6. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Děkanky a děkani filozofických fakult kritizují dlouhodobé podfinancování humanitních a společenskovědních disciplín. O konkrétních dopadech i možných řešeních hovořila předsedkyně a předseda Asociace děkanů filozofických fakult Michaela Hrubá a Robert Antonín.

4. 12. 2022

Ostravská univerzita

Tomáš Polívka, přední český odborník na fotosyntézu, se v říjnu 2022 stal místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde je zodpovědný mimo jiné za hodnocení v rámci Metodiky 2017+. Využívají podle něho výzkumné organizace výsledky hodnocení dostatečně? A jaké jsou podle něj stinné stránky přechodu na otevřený způsob publikování?

2. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Jan Kynčl z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy obdržel Cenu Neuron za průlomová zjištění v oblasti kombinatoriky a diskrétní geometrie. Matematiku má rád od dětství. A nejen proto, že si v ní vystačí pouze s tužkou a papírem, případně odpadkovým košem.

30. 11. 2022

Univerzita Karlova

Na portálu Vědavýzkum.cz pokračujeme v sérii rozhovorů s českými prorektory pro vědu a výzkum. Svatopluk Kapounek z Mendelovy univerzity v Brně se před několika měsíci stal prorektorem pro tvůrčí činnost. Společně jsme si povídali o hodnocení v rámci Metodiky 2017+, transferu technologií na Mendelově univerzitě nebo etice výzkumu.

28. 11. 2022

Vědavýzkum.cz