facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Biolog se specializací na genové regulace Peter Gruss je slavný vědec a snad ještě slavnější ředitel. Když se v roce 2002 stal prezidentem Společnosti Maxe Plancka, německá média o něm psala jako o šéfovi v „americkém stylu“, o „skromně vystupujícím géniovi“.

20. 11. 2017

AV ČR

O poklesu výdajů na výzkum a vývoj, udržitelnosti národních výzkumných infrastruktur i metodice hodnocení výzkumných organizací a činnosti vládní Sekce pro výzkum, vývoj a inovace jsme si povídali s Vlastimilem Růžičkou.

16. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Profesorka Jitka Moravcová je vůbec první profesorkou organické chemie u nás. Redakce portálu Vědavýzkum.cz s ní mluvila o příležitostech pro mladé v české vědě, genderových překážkách i jejích pedagogických zkušenostech.

10. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

„Budu vystupovat podobně jako dirigent,“ říká Vojtěch Petráček (53), jenž povede pražskou techniku. Ta je rozdělena. V poslední době ji – za vedení končícího Petra Konvalinky – stíhaly kauzy typu angažování dotačního mága Miroslava Elfmarka.

7. 11. 2017

Martin Rychlík

Jak by mohla vypadat budoucí spolupráce ve výzkumu mezi Českou republikou a Británií? O brexitu i přínosech vědecké diplomacie jsme si povídali s vědeckým atašé Britské ambasády v Praze Otakarem Fojtem.

6. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Změna hodnocení výzkumu, kterou letos schválila vláda, znamená zásadní zlom a posun. „Kafemlejnek ale ještě není mrtvý,“ upozorňuje místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavel Baran. Lituje toho, že se změnu nepodařilo prosadit aspoň o rok dříve.

3. 11. 2017

Jan Žižka

Jihomoravský kraj je prosperujícím regionem. Vysoké mzdy, dostatek pracovních míst i příležitosti k podnikání táhnou do regionu obyvatele z jiných krajů i ze zahraničí. Jedním z klíčových faktorů prosperity jsou místní vysoké školy, díky kterým je v Brně – navzdory demografickému vývoji – silná koncentrace mladých nadaných lidí. O významu univerzit a výzkumu v regionu jsme si povídali s novým ředitelem Jihomoravského inovačního centra (JIC) Petrem Chládkem.

31. 10. 2017

CTT MU

Grantová agentura ČR letos chystá nový program, který podpoří excelentní výzkum. O lákání výzkumníků ze zahraničí, úspěších mladých vědců a hodnocení vynikajících vědeckých výsledků mluvila redakce portálu Vědavýzkum.cz s Alicí Valkárovou, předsedkyní Grantové agentury ČR.

25. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Na začátku září byl Martin Duda spolu se Zdeňkem Kůsem a Jiřím Pleškem navržen Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace na člena Předsednictva Technologické agentury ČR (TA ČR). Tento návrh vláda schválila na svém zasedání 25. 9. 2017. Ptali jsme se ho nejen na působení TA ČR, ale i na jeho názor na podporu aplikovaného výzkumu v ČR.

2. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Se zakladatelem pracovního portálu ResearchJobs.cz Martinem Vítou jsme si povídali o pracovním trhu ve výzkumu a vývoji, jeho zkušenostech z prvního roku provozu i dalších plánech do budoucna.

5. 9. 2017

Vědavýzkum.cz