Rozhovory a profily
Jak probíhá implementace Metodiky 2017+? Jaká témata se řeší v kontextu příprav nového Operačního programu Jan Amos Komenský? A co se chystá v souvislosti se strategickým záměrem pro oblast vysokého školství? O těchto i dalších aktuálních tématech národní politiky výzkumu, vývoje a inovací ČR jsme mluvili s náměstkem pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu na MŠMT Pavlem Dolečkem.
Vědavýzkum.cz
Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Tomáš Etrych se zajímá o využití polymerních materiálů v medicíně. V roce 2002 získal Cenu Sanofi za farmacii. S jakými zahraničními partnery spolupracuje? A proč je mezinárodní spolupráce důležitá?
Francouzské velvyslanectví v Praze
Alfredo Coppola už téměř 20 let působí v nejdéle fungujícím hi-tech inkubátoru v Silicon Valley. Kanadský Američan neapolského původu pomáhá prostřednictvím akcelerátoru US Market Access Center zahraničním firmám prorazit na americký trh. Mimo to spoluzaložil projekt „Go Global, Silicon Valley!” Nyní přijíždí do ČR v rámci CzechAccelerator programu od CzechInvestu.
CzechInvest
Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Václav Walach se zajímá o témata bezpečnostní teorie a praxe, kriminality a její kontroly a sociální stigmatizace a marginalizace. V roce 2017 získal Cenu Jaquese Derridy za společenské a humanitní vědy. Co mu pobyt ve Francii přinesl a podařilo se mu rozvinout česko-francouzskou spolupráci?
Francouzské velvyslanectví v Praze
Marcel Kraus, garant programu ÉTA Technologické agentury ČR, si s Martinem Vítou z portálu Researchjobs.cz povídal o smyslu programu a důležitosti humanitních, společenských a uměleckých věd. Jaké projekty by v programu ÉTA do budoucna rád viděl a na co je v rámci programu nejvíc hrdý?
Researchjobs.cz
Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Petra Suchánková si jako svou oblast zájmu zvolila využití jaderné chemie v medicíně. V roce 2018 získala Cenu Becquerel za jaderný výzkum. Co by vzkázala mladému vědci, který by se rád věnoval výzkumu? A co ovlivnilo její kariéru?
Francouzské velvyslanectví v Praze
Centrum transferu technologií AV ČR (CeTTAV) vzniklo jako centrální transferové pracoviště Akademie věd ČR. Věnuje se především podpoře a vzdělávání v oblasti přenosu výzkumných výsledků do aplikační sféry. Proč je dobré založit spin-off a dělat transfer, přibližuje vedoucí centra Lenka Scholzová.
Akademie věd ČR
Kamil Baranski absolvoval měsíční stáž v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). Konkrétně působil v týmu Biostatistika a přijel ze Slezské lékařské univerzity v Katovicích. Jeho dojmy z návštěvy a jaký pro něj měla stáž přínos, si přečtěte v krátkém rozhovoru.
FNUSA ICRC
Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Václav Liška působí na chirurgické klinice Fakultní nemocnice a na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni a za svou činnost byl v roce 2000 oceněn Cenou Alberta Schweitzera v oboru lékařství. Jak těžké je převést poznatky z publikace do praxe? A co očekává, že se v budoucnu změní v jeho oboru?
Francouzské velvyslanectví v Praze
Czexpats in Science se v červnu účastnili konference EMBO Young Scientist Forum 2019, kde jsme měli příležitost vyzpovídat tři špičkové české vědce z prestižních zahraničních univerzit. První rozhovor, který zveřejňujeme, jsme vedli s biochemikem Martinem Jínkem. Povídali jsme si o jeho výzkumu na poli editace genomu pomocí CRISPR-Cas systému, ale také o tom, jaké to je být šéfem výzkumné skupiny a jak se k této práci dostal.
Czexpats in Science