Rozhovory a profily
„Viry jsou nejmenší uzavřený systém, ke kterému lze přistoupit exaktně – lze vyřešit strukturu celého viru,“ líčí svůj zájem strukturní virolog Martin Obr. Aktuálně působí na IST Austria, kde se zabývá strukturou a architekturou virové schránky – kapsidy.
Univerzita Karlova
S odborníkem na mediální studia a politickou komunikaci Václavem Štětkou o vlivu Brexitu na vědecký výzkum ve Velké Británii, o vztazích mezi českými vědci a novináři, i o tom, jak se s odstupem času dívá na kauzu predátorských časopisů na Karlově univerzitě.
Vědavýzkum.cz
„Doufám, že se ze současné koronavirové pandemie ponaučíme,“ říká imunolog Pavel Tolar, vedoucí výzkumné skupiny na Francis Crick Institute v Londýně. S využitím nových multioborových technik se snaží lépe pochopit fungování imunitního systému, které by mohlo vést až k vývoji nových účinnějších vakcín i k novým léčebným terapiím.
Univerzita Karlova
Jaké byly začátky transferu znalostí v Česku? Vědí výzkumné organizace, co mohou nabídnout? A jaké zkušenosti si můžeme vzít ze současné situace? Nejen o tom v rozhovoru s předsedkyní spolku Transfera.cz a ředitelkou Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Evou Janouškovcovou.
Vědavýzkum.cz
Do předsednictva mezinárodní organizace ISEE, která sdružuje vědce zabývající se udržitelností z pohledu ekonomie, byla opětovně zvolena Eva Cudlínová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V krátkém rozhovoru přibližuje, jaký význam má angažmá v obdobných mezinárodních oborových společnostech.
Vědavýzkum.cz
Zhruba před měsícem převzal s dalšími devatenácti mladými vědci, studenty a pedagogy Cenu Wernera von Siemense. Jeho ocenění s přesným názvem „za překonání překážek při studiu“ bylo vyjádřením obdivu a uznání za přístup ke studiu, konkrétně částicové fyziky. Seznamte se s Vítem Königem, studentem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Univerzita Karlova
Nedávná rezignace prezidenta Evropské výzkumné rady Maura Ferrariho vyvolala ve vědecké obci vášně. Členové vědecké rady ERC byli s jeho působením v čele ERC nespokojeni a vytýkali mu nedostatečnou angažovanost. Sám Ferrari za pravý důvod označil neúspěch evropské vědy v boji proti koronaviru. Na názor jsme se zeptali člena vědecké rady ERC Tomáše Jungwirtha.
Vědavýzkum.cz
S držitelem ERC grantu Petrem Neugebauerem, který působil v Německu a ve Francii a nyní je na Vysokém učení technickém v Brně, jsme mluvili o tom, co je zásadní pro získání tohoto prestižního grantu, o problému akademického inbreedingu, o transferu znalostí a technologií i o slabých místech české vědy.
Vědavýzkum.cz
Chtěl se věnovat výzkumu antibiotik, ale nakonec se kvůli osobnímu příběhu rozhodl pro studium cíleného doručování léčiv. Nejen o jeho motivaci v rozhovoru s vedoucím první výzkumné skupiny podpořené start-up grantem Nadace Experientia Ondřejem Baszczyňskim.
Pavla Hubálková
S Mariánem Hajdúchem, ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a národním ředitelem velké výzkumné infrastruktury EATRIS-CZ, jsme si povídali o aktuální situaci kolem testování na nový typ koronaviru. Jak testování probíhá a jaké je jeho největší úskalí? A co by se ještě dalo pro zlepšení situace udělat?
Vědavýzkum.cz