facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Před patnácti lety si Jan Macák myslel, že v roce 2019 bude oblast jeho vědeckého zájmu vyčerpaná a nebude co dál zkoumat. Ve svém odhadu se velmi pletl. Nyní nový vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé nízkodimenzionální materiály přiznává, že i přesto, že má skupina deset lidí a stále roste, nestíhají pokrýt všechny požadavky ze strany spolupracujících partnerů.

21. 8. 2019

CEITEC

AnnaLisa Victoria Wilson, studentka medicína na Meharry Medical College, strávila vloni v létě dva měsíce ve FNUSA-ICRC. Byla součástí výzkumného týmu v rámci programu neurovědy a stárnutí v translační medicíně (TAP) a spolupracovala s členy týmu TAP na výzkumu kmenových buněk.

18. 8. 2019

FNUSA-ICRC

V první části rozhovoru s Karlem Havlíčkem jsme mluvili především o inovacích a inovační strategii. V té druhé jsme se zaměřili na postavení vědy v agendě současné vlády, činnost Rady pro výzkum, vývoj a inovace i nadměrnou byrokracii.

14. 8. 2019

Vědavýzkum.cz

Dva měsíce se u nás podílela na výzkumu a pracovala s nervovými buňkami. Katja Klosterman přijela na stáž do Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) ze Spojených států a získávala cenné zkušenosti pod vedením šéfa centra Gorazda B. Stokina. Jak se jí práce s buňkami líbila a jaké dojmy v ní zanechalo Brno, nám povyprávěla v rozhovoru.

12. 8. 2019

FNUSA-ICRC

Přinášíme první část rozhovoru s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, se kterým jsme se bavili o naplňování cílů inovační strategie, financování české vědy i provázanosti ambiciózních vládních plánů se vzdělávací soustavou.

7. 8. 2019

Vědavýzkum.cz

V první části rozhovoru s Martinem Fuskem, zástupcem ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a také ředitelem jeho dceřiné společnosti IOCB TECH, jsme si povídali o smyslu transferu technologií a poznatků v současné vědě. Ve druhé části se zaměříme na licence a takzvané spin-off společnosti.

30. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

V době komunistické vlády byla rovná práva a příležitosti pro ženy jen proklamací. Tvrdilo se sice, že ženy mohou zastávat jakoukoliv práci, ale myslelo se tím, že mají třeba jezdit na traktorech nebo obsluhovat jeřáby. Věda a vedoucí pozice jejich oblastí moc nebyly. Dnes je to už jiné.

28. 7. 2019

Jak se situace v oblasti transferu technologií a znalostí vyvíjí, co je potřeba zlepšit a daří se nám vůbec úspěšně transferovat? O těchto i dalších otázkách spojených s transferem technologií si povídal Aleš Vlk s Martinem Fuskem, zástupcem ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a také ředitelem jeho dceřiné společnosti IOCB TECH s.r.o.

23. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Aleš Vlk si za redakci Vědavýzkum.cz povídal s rektorem Technické univerzity v Liberci Miroslavem Brzezinou o tom, co vidí jako hlavní oblasti, na které by se liberecká univerzita měla zaměřit. A také o problémech, kterým musí čelit. Řeč byla i o nedostatku učitelů přírodovědných oborů nebo o změnách ve vedení České konference rektorů.

19. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Jiří Friml, rostlinný biolog a držitel dvou prestižních ERC grantů, již řadu let působí v zahraničí, ale přesto se aktivně zajímá o situaci v české vědě. V exkluzivním rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz mluvil s Alešem Vlkem kromě jiného i o problémech, se kterými se tuzemská věda musí v současnosti vypořádat, i možnostech jejich řešení.

16. 7. 2019

Vědavýzkum.cz