facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Czexpats in Science se v červnu účastnili konference EMBO Young Scientist Forum 2019, kde jsme měli příležitost vyzpovídat tři špičkové české vědce z prestižních zahraničních univerzit. První rozhovor, který zveřejňujeme, jsme vedli s biochemikem Martinem Jínkem. Povídali jsme si o jeho výzkumu na poli editace genomu pomocí CRISPR-Cas systému, ale také o tom, jaké to je být šéfem výzkumné skupiny a jak se k této práci dostal.

30. 9. 2019

Czexpats in Science

Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Ivana Mejdrová působí na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a za svou vědeckou činnost byla v roce 2018 oceněna Cenou Sanofi v oboru farmacie. Co jí inspirovalo k práci ve výzkumu? A na co by se měl začínající vědec připravit?

23. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Univerzita Palackého dává příležitost – to je motto Nadačního fondu UP, který od roku 2015 podporuje mladé talentované vědce. Může mladým vědcům pomoci v kariéře? Pokud ano, jak? Na tyto i další otázky odpoví v seriálu Žurnálu Online někteří z těch, kteří získali podporu v minulosti a s odstupem času už mohou práci fondu hodnotit.

21. 9. 2019

Univerzita Palackého v Olomouci

Od 1. září se vedení Masarykovy univerzity ujal rektor Martin Bareš. Do čela školy ho v dubnu na čtyři roky zvolil Akademický senát MU a v červenci jmenoval prezident České republiky. Jak budou vypadat první kroky Martina Bareše ve funkci rektora a kam chce dlouhodobě směrovat univerzitu? 

20. 9. 2019

Masarykova univerzita

Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Jiří Mekyska, který působí jako vedoucí Laboratoře analýzy onemocnění mozku na brněnském Vysokém učení technickém, získal ocenění v roce 2013 v oboru počítačových věd. Myslí si, že jednou umělá inteligence nahradí lékaře? A proč by podle něj měl každý Čech absolvovat alespoň jednu zahraniční stáž?

18. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Olga Löblová z Czexpats in Science mluvila s filozofem a sociologem práva Jiřím Přibáněm o britské akademické meritokracii, vědě jako povolání a posledním komunistickém doktorátu v Československu.

17. 9. 2019

Czexpats in Science

Přinášíme vám druhý ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Michal Holčapek, profesor analytické chemie, získal ocenění v roce 1997. Vidí nějaké rozdíly v tom, jak se dělá věda ve Francii a jak u nás? A co ho inspirovalo k rozhodnutí pracovat ve vědě?

12. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Přinášíme vám první ze série rozhovorů s držiteli Cen Francouzského velvyslanectví v Praze. Petr Štěpnička získal ocenění v roce 1996. Co se z jeho pohledu za tu dobu změnilo v akademickém prostředí a proč je podle něj důležité, aby se mladí vědci podívali za hranice?

2. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Profesor klinické farmakologie Michael Murphy (60) je od začátku letošního července až do roku 2023 prezidentem Evropské univerzitní asociace (European University Association, EUA), která sdružuje více než 800 univerzit ze 46 zemí Evropy. Je také prvním Irem, který stane v čele EUA.

29. 8. 2019

Universitas

Palacký dává příležitost – to je motto Nadačního fondu UP, který od roku 2015 podporuje mladé talentované vědce. Každým rokem přibývají další, kteří dostanou na rok šanci bez přehnané byrokracie pracovat na svém projektu, vyjet do světa, potkat se s uznávanými kapacitami svých oborů a učit se medializovat vědu.

22. 8. 2019
Rozhovory a profily
Array
(
    [0] => stdClass Object
        (
            [id] => 4
            [value] => 
        )

)