facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

S místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavlem Baranem o vlivu koronavirové pandemie na českou vědu i o tom, proč se dlouhodobý systém financování vědy a výzkumu ukázal jako efektivní a jak vnímá spolupráci vědců s politickými představiteli.

20. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

„Snažím se lépe porozumět interakci mezi imunitním a nervovým systémem,“ říká v rozhovoru pro iForum neuroimunolog Pavel Hanč, který aktuálně působí jako postdoktorand na Harvard Medical School.

19. 5. 2020

Univerzita Karlova

Kardioložka Renata Cífková publikovala přes 250 prací v časopisech s impakt faktorem či v oborových guidelines, které byly zhruba 35tisíckrát citovány (H-index 50). Je tak nejcitovanější českou vědkyní vůbec. „Mladým kolegyním doporučuji po studiu odjet pro zkušenosti a kontakty do ciziny,“ nabízí ostatním recept na úspěch.

16. 5. 2020

Univerzita Karlova

Taraka Ramji Moturu je doktorandem na Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně a zakládajícím členem mentoringové platformy EuroSTEMPeers. V rozhovoru přibližuje tuto mezinárodní organizaci a také nadcházející konferenci EuroSTEM Meeting 2020 určenou doktorandům a mladým vědcům.

14. 5. 2020

CEITEC

Má za sebou kariéru ve společnostech Google, Microsoft i Facebook. Dál se ale chce věnovat základnímu výzkumu v oblasti umělé inteligence. V rozhovoru, který vznikl při příležitosti jeho příchodu na CIIRC ČVUT, prozradil Tomáš Mikolov, proč se rozhodl pro návrat do Čech a také jak vnímá dosavadní vývoj v oboru umělé inteligence.

11. 5. 2020

CIIRC ČVUT

Josef Hynek, děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, v rozhovoru pro portál ResearchJobs.cz prozradil například to, jak vnímá konkurenci ze strany jiných vysokých škol či jak se na fakultě vypořádávají s dnes tolik diskutovaným inbreedingem.

9. 5. 2020

ResearchJobs.cz

Astrofyzik, držitel prestižního ERC Starting grantu a laureát ceny Neuron Ondřej Pejcha se po letech působení v USA vrátil na Univerzitu Karlovu díky programu Primus. Jak na něj po návratu zapůsobilo české prostředí? V čem se podle něj můžeme zlepšit a jak pokročil ve svém výzkumu?

7. 5. 2020

Univerzita Karlova

Socioložka Blanka Nyklová, která v současné době působí na Sociologickém ústavu AV ČR, popsala pro Národní kotaktní centrum NKC - gender a věda jakým způsobem současná situace kolem koronaviru ovlivňuje vědecké pracovnice a pracovníky, kteří jsou zároveň rodiči.

5. 5. 2020

NKC - gender a věda

„Gravitační vlna mění vzdálenosti mezi tělesy. Projevuje se tak, že tělesa se periodicky nepatrně přibližují a zase vzdalují,“ říká profesor Jiří Podolský, který se na Matematicko-fyzikální fakultě UK zabývá výzkumem, výukou i popularizací vědy. V rozhovoru pro iForum přiblížil nedávný objev, jenž byl oceněn i Nobelovou cenou za fyziku.

2. 5. 2020

Univerzita Karlova

S Jaromírem Zahrádkou, ředitelem i&i Prague - biotechnologického inkubátoru Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jsme mluvili o podpoře akademiků v zakládání vlastních inovativních společností a také o roli transferu znalostí v době koronavirové krize.

28. 4. 2020

Vědavýzkum.cz