facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Má za sebou kariéru ve společnostech Google, Microsoft i Facebook. Dál se ale chce věnovat základnímu výzkumu v oblasti umělé inteligence. V rozhovoru, který vznikl při příležitosti jeho příchodu na CIIRC ČVUT, prozradil Tomáš Mikolov, proč se rozhodl pro návrat do Čech a také jak vnímá dosavadní vývoj v oboru umělé inteligence.

11. 5. 2020

CIIRC ČVUT

Josef Hynek, děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, v rozhovoru pro portál ResearchJobs.cz prozradil například to, jak vnímá konkurenci ze strany jiných vysokých škol či jak se na fakultě vypořádávají s dnes tolik diskutovaným inbreedingem.

9. 5. 2020

ResearchJobs.cz

Astrofyzik, držitel prestižního ERC Starting grantu a laureát ceny Neuron Ondřej Pejcha se po letech působení v USA vrátil na Univerzitu Karlovu díky programu Primus. Jak na něj po návratu zapůsobilo české prostředí? V čem se podle něj můžeme zlepšit a jak pokročil ve svém výzkumu?

7. 5. 2020

Univerzita Karlova

Socioložka Blanka Nyklová, která v současné době působí na Sociologickém ústavu AV ČR, popsala pro Národní kotaktní centrum NKC - gender a věda jakým způsobem současná situace kolem koronaviru ovlivňuje vědecké pracovnice a pracovníky, kteří jsou zároveň rodiči.

5. 5. 2020

NKC - gender a věda

„Gravitační vlna mění vzdálenosti mezi tělesy. Projevuje se tak, že tělesa se periodicky nepatrně přibližují a zase vzdalují,“ říká profesor Jiří Podolský, který se na Matematicko-fyzikální fakultě UK zabývá výzkumem, výukou i popularizací vědy. V rozhovoru pro iForum přiblížil nedávný objev, jenž byl oceněn i Nobelovou cenou za fyziku.

2. 5. 2020

Univerzita Karlova

S Jaromírem Zahrádkou, ředitelem i&i Prague - biotechnologického inkubátoru Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jsme mluvili o podpoře akademiků v zakládání vlastních inovativních společností a také o roli transferu znalostí v době koronavirové krize.

28. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

„‎Zkoumám, jak nejlépe nastavit spoluúčast pacienta, aby lékařská péče byla dostupná pro všechny. Jít v USA k lékaři je ruleta, může vás to stát 20 nebo 20 000 dolarů,“‎ říká Michal Horný, který působí jako ekonom zdravotnictví na Emory University v Atlantě.

26. 4. 2020

Univerzita Karlova

„Viry jsou nejmenší uzavřený systém, ke kterému lze přistoupit exaktně – lze vyřešit strukturu celého viru,“ líčí svůj zájem strukturní virolog Martin Obr. Aktuálně působí na IST Austria, kde se zabývá strukturou a architekturou virové schránky – kapsidy.

24. 4. 2020

Univerzita Karlova

S odborníkem na mediální studia a politickou komunikaci Václavem Štětkou o vlivu Brexitu na vědecký výzkum ve Velké Británii, o vztazích mezi českými vědci a novináři, i o tom, jak se s odstupem času dívá na kauzu predátorských časopisů na Karlově univerzitě.

22. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

„Doufám, že se ze současné koronavirové pandemie ponaučíme,“‎‎ říká imunolog Pavel Tolar, vedoucí výzkumné skupiny na Francis Crick Institute v Londýně. S využitím nových multioborových technik se snaží lépe pochopit fungování imunitního systému, které by mohlo vést až k vývoji nových účinnějších vakcín i k novým léčebným terapiím.

19. 4. 2020

Univerzita Karlova