facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

„Doufám, že se ze současné koronavirové pandemie ponaučíme,“‎‎ říká imunolog Pavel Tolar, vedoucí výzkumné skupiny na Francis Crick Institute v Londýně. S využitím nových multioborových technik se snaží lépe pochopit fungování imunitního systému, které by mohlo vést až k vývoji nových účinnějších vakcín i k novým léčebným terapiím.

19. 4. 2020

Univerzita Karlova

Jaké byly začátky transferu znalostí v Česku? Vědí výzkumné organizace, co mohou nabídnout? A jaké zkušenosti si můžeme vzít ze současné situace? Nejen o tom v rozhovoru s předsedkyní spolku Transfera.cz a ředitelkou Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Evou Janouškovcovou.

14. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Do předsednictva mezinárodní organizace ISEE, která sdružuje vědce zabývající se udržitelností z pohledu ekonomie, byla opětovně zvolena Eva Cudlínová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V krátkém rozhovoru přibližuje, jaký význam má angažmá v obdobných mezinárodních oborových společnostech.

12. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Zhruba před měsícem převzal s dalšími devatenácti mladými vědci, studenty a pedagogy Cenu Wernera von Siemense. Jeho ocenění s přesným názvem „za překonání překážek při studiu“ bylo vyjádřením obdivu a uznání za přístup ke studiu, konkrétně částicové fyziky. Seznamte se s Vítem Königem, studentem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

11. 4. 2020

Univerzita Karlova

Nedávná rezignace prezidenta Evropské výzkumné rady Maura Ferrariho vyvolala ve vědecké obci vášně. Členové vědecké rady ERC byli s jeho působením v čele ERC nespokojeni a vytýkali mu nedostatečnou angažovanost. Sám Ferrari za pravý důvod označil neúspěch evropské vědy v boji proti koronaviru. Na názor jsme se zeptali člena vědecké rady ERC Tomáše Jungwirtha.

10. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

S držitelem ERC grantu Petrem Neugebauerem, který působil v Německu a ve Francii a nyní je na Vysokém učení technickém v Brně, jsme mluvili o tom, co je zásadní pro získání tohoto prestižního grantu, o problému akademického inbreedingu, o transferu znalostí a technologií i o slabých místech české vědy.

6. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Chtěl se věnovat výzkumu antibiotik, ale nakonec se kvůli osobnímu příběhu rozhodl pro studium cíleného doručování léčiv. Nejen o jeho motivaci v rozhovoru s vedoucím první výzkumné skupiny podpořené start-up grantem Nadace Experientia Ondřejem Baszczyňskim.

4. 4. 2020

Pavla Hubálková

S Mariánem Hajdúchem, ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a národním ředitelem velké výzkumné infrastruktury EATRIS-CZ, jsme si povídali o aktuální situaci kolem testování na nový typ koronaviru. Jak testování probíhá a jaké je jeho největší úskalí? A co by se ještě dalo pro zlepšení situace udělat?

28. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Virus afrického prasečího moru, který patří mezi DNA viry, je vysoce odolný a životaschopný. Pro člověka nákaza nebezpečná není, lidé ale mohou nechtěně přispět k jejímu šíření. Výzkumem trojúhelníku vztahů myslivců, veterinářů a divočáků v kontextu této nemoci se zabývá Luděk Brož z Etnologického ústavu AV ČR, který je držitelem prestižního ERC grantu.

26. 3. 2020

Akademie věd ČR

Markéta Marvanová absolvovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a jako čerstvá doktorandka odešla do zahraničí. Během šestnácti let, co žije ve Spojených státech amerických, působila na klinických i akademických pracovištích v pěti státech a nyní patří mezi nejvýznamnější klinické farmaceuty v oblasti neuropsychiatrie v USA.

21. 3. 2020

Univerzita Karlova