facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Český biotech inkubátor investoval do firmy vyvíjející lék proti paradentóze

15. 11. 2020
Český biotech inkubátor investoval do firmy vyvíjející lék proti paradentóze

Česká investiční biotech společnost i&i Prague investovala do firmy PerioTrap Pharmaceuticals, která vyvinula novou metodu léčby umožňující vymýcení hlavních bakteriálních patogenů paradentózy. Počáteční investice umožní společnosti pokrýt náklady na nutné fáze vývoje, klinické testování a pro následné uvedení na trh.

michael longmire O0GFr2zMGuY unsplashAčkoli paradentóza představuje široce rozšířené infekční onemocnění postihující přibližně 30 % světové populace, kromě prevence zatím pro pacienty není k dispozici žádná účinná léčba. Pro Českou republiku, kde se s paradentózou za život potká téměř každý člověk, je nová metoda významná zejména díky finančnímu zapojení českého biotech inkubátoru i&i Prague, který do pokračování vývoje tohoto léčiva investoval.

Pro společnost, která se zaměřuje na podporu projektů v biotech oblasti, se jedná o první krok mimo oblast ČR a dokazuje tím, že Praha patří ke špičce evropských měst, co se týká inovací a výzkumu. „i&i Prague dlouhodobě podporuje vědecké start-upy napříč Českou republikou. PerioTrap je vůbec prvním projektem, do kterého investujeme mimo ČR, neboť zapadá do našeho portfolia kvalitou technologie, a zároveň nám pomáhá prohlubovat mezinárodní spolupráci, z jejíchž výhod těží všechny námi podporované projekty,“ říká ředitel biotech inkubátoru Jaromír Zahrádka.

Díky novému léku a inovativnímu postupu aplikace by firma PerioTrap, což je dceřiná společnost Fraunhofer IZI, mohla nejen drasticky snížit potřebu antibiotik, ale navíc předcházet řadě velmi závažných komplikací, snižujících výrazně kvalitu života. Navíc se svým selektivním mechanismem, který cílí na hlavní patogeny přímo v místě infekce (ústní dutině) lze překonat chronické stavy a současně snížit systémové vedlejší účinky.

„Paradentóza představuje zdravotní stav vysoké lékařské pomoci, pro který naopak v posledním desetiletí nebyla k dispozici žádná inovace. Tato investice tedy nejenže podporuje dlouho opomíjený segment terapeutického trhu v dentální sféře, ale hlavně obnovuje důvěru pacientů,“ říká Pierre Tangermann, jednatel firmy PerioTrap.

 

Zdroj: i&i Prague 

redakčně upraveno 


Můžete si také přečíst rozhovor s Jaromírem Zahrádkou, který jsme na portále uveřejnili v dubnu 2020. O bilancování činnosti i&i prague za poslední tři roky čtete zde.