facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Spolek Fórum Vědažije! spustilo vlastní neoficiální databázi výsledků výzkumu a vývoje jako reakci na výpadek oficiální databáze isvav.cz, která je nedostupná od května tohoto roku.

13. 6. 2016

Vědavýzkum.cz

Univerzity jsou významnými centry vzdělávání a výzkumu. Stále více působí jako centra „transferu znalostí“ a mimořádný kulturní význam mají pro rozvoj regionů, ve kterých sídlí. Tato „čtvrtá role univerzit“ by měla být v jejich financování zohledněna a tam, kde existují významné regionální disparity, by měl být specificky podpořen také výzkum.

8. 6. 2016
Rut Bízková
Array
(
)

„S českými vědeckými ústavy máme přes padesát spoluprací. Zajímáme se o nová výzkumná centra v Česku – například laser ELI. A máme též zájem o rozvoj další vědecké spolupráce,“ říká Martin Stratmann, jenž předsedá německé vědecké společnosti MaxPlanck Gesellschaft (MPG). Ta v Německu zastřešuje činnost více než 80 elitních vědeckých ústavů, v nichž dnes působí osmnáct nositelů Nobelovy ceny. Její roční rozpočet činí impozantních 44 miliard korun.

4. 6. 2016
Martin Rychlík
Array
(
)

První červen 2016 se do historie české vědy zapsal jako den, kdy se po více než deseti letech spolehlivého provozu odmlčel informační systém výzkumu a vývoje (IS VaV). Smutně a nečekaně tak skončilo budování unikátního systému, na který jsme mohli být před světem opravdu pyšní. Kdy a zda vůbec bude systém opět spuštěn je dnes ve hvězdách. Stát selhal v poskytování jedné ze základních systémových služeb. Znalé situace to však už ani moc nepřekvapilo.

3. 6. 2016
Daniel Münich
Array
(
)

Od 10.5.2016 dochází k novelizaci zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidelch.

1. 6. 2016

Vědavýzkum.cz

Úřad vlády začne sbírat informace o výsledcích inovací, smluvním výzkumu mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou a o mezinárodní spolupráci ve vědě.

1. 6. 2016

Vědavýzkum.cz

V lednu vyhlásila Masarykova univerzita prostřednictvím CTT už druhou výzvu na financování projektů pro dovyvinutí či ověření technologií směřujícím k uplatnění v praxi, takzvané Proof of Concept (zkráceně PoC). "Nejedná se o výzkum, ale skutečně o ověření - například technologie, která funguje v laboratorním měřítku, ale zatím není zajímavá pro firmy. Cílem podpory je zhodnotit potenciál technologie dalším měřením a ověřováním, a to do fáze, kdy bude atraktivnější pro firmy a díky tomu lépe uplatnitelná na trhu," vysvětlila Hana Půstová z CTT, která má projekt na starosti.

27. 5. 2016

CTT MU

Dne 02. 05. 2016 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon č. 137/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách; dále jen „ZoVŠ“), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Ačkoliv zákon nabude účinnosti až dnem 01. 09. 2016, považujeme za vhodné čtenáře již nyní seznámit s nejvýznamnějšími změnami, které přináší. Jak vyplývá z názvu samotného zákona, jeho prostřednictvím dochází ke změně i několika dalších zákonů, avšak naši pozornost budeme nadále směřovat pouze na změny týkající se ZoVŠ.

24. 5. 2016

Lubomír Lanský, Renata Brychtová

Markéta Vlasáková z Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro bulletin Lékařské fakulty MU vysvětluje, proč je důležité chránit duševní vlastnictví a na co si dát pozor.

20. 5. 2016

CTT MU

Technologická agentura ČR se zájmem sleduje návrh Evropské komise k ustavení Evropské inovační rady (EIC) i názory ostatních členských agentur TAFTIE.

19. 5. 2016

TA ČR