facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Patří politická či občanská dimenze k výzkumné práci? Omezuje ji, unifikuje, nebo naopak obohacuje a diverzifikuje? Jak je vědecká advokacie rozšířená a může přispět k akceleraci kariéry, nebo ji pouze komplikuje? Studie dvojice amerických sociologů otevírá prostor pro diskusi o možnostech vědeckého aktivismu v tuzemském prostředí.

22. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Tým vědců z výzkumného ústavu CEITEC Masarykovy univerzity a Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pod vedením Jiřího Fajkuse, Petra Fajkuse a Vratislava Pešky učinil fascinující objev týkající se rostlinné DNA a evoluce rostlinných telomer. Výsledky jejich studie byly nedávno publikovány v mezinárodním vědeckém časopise New Phytologist a mohly by mít významné důsledky pro budoucnost šlechtění plodin.

22. 8. 2023

CEITEC

Inovační agentura JIC připravila akcelerační program JICbooster, který se zaměřuje na podporu startupů z jižní Moravy. Úspěšné projekty projdou s podporou byznysových expertů dvěma fázemi programu. V první, přibližně šestiměsíční fázi, se účastníci zaměří na základní kompetence potřebné k založení firmy, jejímu vedení a na vývoj funkčního produktu. Druhá část programu, která může trvat až dva roky, je pak zaměřena na vstup na trh.

22. 8. 2023

JIC

Podcast Přepište dějiny vystoupil 17. srpna v rámci dne otevřených dveří na ministerstvu dopravy. A protože tato budova byla desítky let sídlem ÚV KSČ, řeč samozřejmě byla o srpnu 1968. Spíše než samotné okupaci jsme se věnovali dnem, které invazi bezprostředně předcházely. Hostem v druhé půli pak byl slovenský literární historik, hungarista a politik Rudolf Chmel.

21. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/5oyrMTogSaD6PZ6diGXP7E

Před šesti lety Pavel Csank z pověření Moravskoslezského kraje a města Ostravy spoluzakládal Moravskoslezské inovační centrum (MSIC). Dnes se tato organizace úspěšně podílí na podpoře výzkumu, vývoje a inovací v regionu. Již potřetí letos v Ostravě chystají konferenci Business2Science.

21. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si o podzimní sérii informačních dní Evropské komise a o zahájení příprav možné šesté evropské výzkumné mise.

21. 8. 2023

Týmu Radky Reifové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se podařilo popsat programovanou DNA eliminaci chromozomu u dvou příbuzných druhů pěvců. Své výsledky publikovali v prestižním časopise Nature Communications a poskytli tak jeden z prvních pohledů na význak a evoluční dynamiku tohoto podivného chromozomu.

21. 8. 2023

Univerzita Karlova

Spiderman, Hulk, Batman… Moderní kultura se postavami s výjimečnými schopnostmi jen hemží. Superhrdinové ale nejsou žádnou novinkou. Jedním z jejich předchůdců v písemnictví středověké Byzantské říše se zabývá Markéta Kulhánková ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR. Rozhovor s ní vyšel v aktuálním čísle časopisu A / Easy.

20. 8. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

Ke studiu fyziky přivedla Petra Lišku záliba ve sci-fi, a i když dnes přiznává, že v oblíbených seriálech vidí řadu pavědeckých nesmyslů, na oblíbený žánr nezanevřel. Snad ještě víc ho ale začala fascinovat skutečná tajemství přírody. V rámci svého doktorátu se věnuje výzkumu takzvaných perovskitů – nanomateriálů, které mají potenciál přinést průlom například ve fotovoltaice.

20. 8. 2023

Vysoké učení technické v Brně

Česká asociace manažerů a administrátorů ve výzkumu (CZARMA) zve na akci Představení RM Roadmap aneb Kudy dál v managementu výzkumu?, která se bude konat 2. října od 15 do 17 hodin hybridně v budově Technologického centra Praha.

20. 8. 2023

CZARMA