facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Technologická agentura České republiky pořádá ve spolupráci s Technologickým centrem Praha a Research Council of Norway konferenci “SOILCON - Ground for future cooperation in Europe”. Akce se uskuteční 18. září 2023 v Praze.

30. 8. 2023

Technologické centrum Praha

Jak neustrnout v zajetých kolejích, mít stále radost z poznávání světa a přicházet s novými nápady a myšlenkami? Co nás motivuje a inspiruje a jaké prostředí potřebujeme pro to, abychom nové vědecké nápady mohli realizovat? Letošní Konference pod stromeček se uskuteční 22. prosince od 14 hodin.

30. 8. 2023

Czexpats in Science

Našeho hosta Olgu Ryparovou budou mnozí znát spíše pod značkou Olinium, což je projekt, který zpřístupňuje a vysvětluje chemii nejen studentům středních škol, ale i širší veřejnosti. V tomto díle se bavíme, jak projekt Olinium vznikl a co všechno obnáší. Dozvíte se, jaké přístupy Olga Ryparová při práci se studenty využívá a co si myslí o učení se modelových otázek k přijímacím zkouškám na VŠ nazpaměť. Kromě toho se věnujeme i otázkám týkajícím se popularizace vědy včetně toho, z čeho vychází její inspirace.

29. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/55lqoIfNB2AQJwrK0AwQbd

Paulína Šútorová, doktorandkou na univerzitě v Trevíru, hovoří o svojí práci, svých rozmanitých studiích a expedicích, kterých se zúčastnila.

29. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/387H2qzCCHB4Azjha5LX47

V knize Mluv jako TED se píše: “Nápady jsou platidlem 21. století. A jsou úplně demokratické. Mají je všichni. O jejich budoucnosti nerozhoduje, zda jsou lepší nebo horší, ale spíš jak, komu a kdy jsou odprezentované.” Horizont Evropa nabízí vědcům a výzkumníkům granty, díky kterým mohou být jejich myšlenky a nápady zrealizované. Na počátku vždy stojí projektový návrh, který dá myšlence pevné kontury.

29. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/7zElCVPDZ9Tm1SylsKYH7x

Čím je pro něj práce v Rohlíku jedinečná? Jaké jsou jeho zkušenosti s prací ve vrcholných manažerských pozicích? A co by doporučil studentům? Hostem podcastu De Facto byl Ladislav Bárta, absolvent Institutu ekonomických studií FSV UK.

29. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/7M7XZyJiBUZsR7sxXWAxz8

V polovině srpna letošního roku vyhlásil portál Vědavýzkum.cz anketu čtenářů na téma zahraničních stáží. Jaké zahraniční pobyty naši čtenáři a čtenářky absolvovali? Jaké jsou jejich zkušenosti s vyřizováním stáže i s návratem zpět do vlasti? A čím je zahraniční pobyt nejvíce obohatil? Přečtěte si zkušenosti respondentů.

29. 8. 2023
Anketa čtenářů
Array
(
)

Historicky první ombudsmankou Ostravské univerzity s celouniverzitní působností je doktorka Nikola Kostlánová. Pozici zastává od 1. července a cítí díky tomu velkou společenskou odpovědnost. Klíčem k úspěchu je podle ní otevřená komunikace, která povede k pocitu sociálního bezpečí napříč fakultami.

29. 8. 2023

Ostravská univerzita

Prestižní vědecký žurnál Nature Chemistry minulý týden publikoval vědecký článek, který přináší nové poznatky o mechanismu, jakým rentgenové záření poškozuje biomolekuly. Publikace vznikla díky mezinárodní spolupráci teoretiků z VŠCHT a experimentálně zaměřených vědců z Uppsaly, Lundu, Berlína, Hamburgu a Paříže.

29. 8. 2023

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co se asi honí hlavou přistěhovalci z islámského východu při pohledu na křesťanskou sochu Madonny z 10. století nebo při průchodu gotickým kostelem? Co říká evropské umění neevropským emigrantům? Komu vůbec patří umělecká díla? Nejen tyto otázky si pokládají Jiří Macháček a Ivan Foletti v dalším díle podcastu Středověk (jinak) trvá. V již druhé epizodě natáčené v letní Paříži budeme společně přemýšlet o tom, jak může umění minulosti pomoci spojovat dnešní rozdělený svět.

28. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4effQju7rAIfgx32y25nRe