facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Brněnský vědec Tomáš Kazda před časem marně usiloval o to, aby v Česku vznikl startup, který by uvedl do života přelomovou technologii lithium-sirných baterií. „Usilovali jsme o uplatnění výsledků našeho výzkumu, které se nám podařilo patentovat,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz. Český patent se nakonec rozhodla využít norská firma.

5. 9. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Na unikátní řadě přípravků pro rostliny se podílel Josef Jančář a jeho doktorandi z CEITEC VUT. Spolu se studenty založil v roce 2019 společnost ESCUBE, která dnes s produkty na přírodní bázi zvyšujícími odolnost rostlin vůči různým typům stresu a zlepšujícími cyklus vody v půdě slaví úspěchy nejen v Česku, ale i v zahraničí.

5. 9. 2023

Vysoké učení technické v Brně

Cílem výzvy agentury API je získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb prostřednictvím realizace průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Výzva je určená pro navazující projekty z OP PIK, kterým bylo umožněno tzv. fázování. Ukončení příjmu je naplánováno na 31. října 2023.

5. 9. 2023

Agentura API

Čtyři čestné medaile a sedm čestných oborových medailí dnes, v pondělí 4. září, převzali významné vědkyně a vědci v sídle Akademie věd. Všechna ocenění spojuje to, že byla udělena za zásluhy ve vědě, ať už celkově či v jednotlivých oborech. Zastoupeni jsou historici, fyzici nebo biologové.

4. 9. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

Zveme vás na seminář ze série tzv. modulů Technologického centra Praha s názvem Jak připravit výzkumný projekt pro Horizont Evropa, který se uskuteční dne 2. října 2023. Seminář je určený nováčkům, kteří se chtějí aktivně podílet na zpracování kvalitního návrhu projektu typu RIA (Výzkumné a inovační akce) a IA (Inovační akce) programu Horizont Evropa.

4. 9. 2023

Technologické centrum Praha

Na portále Vědavýzkum.cz pokračujeme v seriálu rozhovorů se zahraničními vědci, působícími v České republice. Nejnovější rozhovor je však speciální, protože je veden s Nurií De Diego Sánchez a Lukášem Spíchalem, kteří sdílí nejen laboratoř, ale i domácnost. Jaké to je mít za manžela nadřízeného? A jak je na tom věda ve Španělsku?

4. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Účast českých vědců, a především vědkyň, je v rámcových programech EU nízká, a to včetně účasti na ERC grantech. Ještě nižší je pak podíl žen v rámci ERC grantů, a to i přesto, že úspěšnost při podávání ERC grantů je podobná u mužů i u žen. Situace se navíc nezlepšuje, zůstává spíše stejná. NKC – gender a věda proto vytvořilo dotazník ke zmapování konkrétních důvodů, proč tomu tak je.

4. 9. 2023

Grantová agentura České republiky oslavila 30 let od počátku podpory prvních vědeckých projektů. Za dobu své existence financovala přes 20 tisíc projektů základního výzkumu za více než 71 mld. Kč. Výročí GA ČR bude připomínat během celého roku.

4. 9. 2023

Sto let 31. srpna 2023 oslavil bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) Martin Černohorský. Fyziku učil několik generací studentů a i v pokročilém věku se stále zajímá o dění ve svém oboru i na Masarykově univerzitě.

3. 9. 2023

Masarykova univerzita

Mořské želvy čelí mnoha hrozbám, jako jsou například ztráta životního prostředí, znečištění moří a oceánů, nadměrný rybolov nebo klimatická změna. Jednu z největších však zejména v oblasti Indo-Pacifiku představuje ilegální lov za účelem konzumace a obchodu. To způsobilo, že jsou dnes mořské želvy zařazeny na Červený seznam IUCN a některé druhy a subpopulace jsou dokonce kriticky ohroženy.

3. 9. 2023

Česká zemědělská univerzita