facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

I v roce 2023 mohou české inovační firmy, podnikatelé, výzkumné ústavy a jednotliví inovátoři soutěžit o nejlepší nápad na pozemskou aplikaci vesmírných technologií. Soutěž Get Space Inspired si klade za cíl podpořit využití vesmírných technologií v nekosmických odvětvích a motivovat společnosti, aby řešily své technologické potřeby uplatněním know-how vyvinutého především pro vesmírný sektor.

10. 9. 2023

Technologické centrum Praha

Starořečtinu se začala učit už jako teenagerka. Zanedlouho se vrhla i na řečtinu moderní – to když přes dopisovací klub poznala svého budoucího manžela. Pavla Drápelová Gkantzios ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR vystudovala klasickou archeologii a východoevropská studia na Karlově univerzitě v Praze a byzantskou archeologii na Athénské univerzitě, kde také získala doktorský titul.

9. 9. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

Jaké je riziko vzniku a šíření požáru, zjistí nově lidé kdekoliv na světě díky české aplikaci pro předpověď počasí Windy.com. Ta, ve spolupráci s vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe, přidala další dvě předpovědní vrstvy.

9. 9. 2023

Akademie věd ČR

Zajímá vás, jaká je naše závislost na primárních energetických zdrojích? Jak rychlá má být transformace české energetiky? A jaké zdroje by se měly za ideálních podmínek využívat? Má být základem tuzemské energetiky jádro? Jakou roli v transformačním procesu sehraje informatika a umělá inteligence?

9. 9. 2023

Národní technická knihovna

Získávání finančních prostředků z Evropské unie nabízí řadu potenciálních výhod. Žadatelé se však musí ponořit do složité struktury evropských strategií, dopadů a očekávaných výstupů projektů. Proto bychom my ze ZEUSS – Regionální podpůrné agentury ze Saska, chtěli představit naši instituci a sdělit nápady a náměty, jak pomoci našim dvěma regionům při propojování a sdružování společných kapacit.

8. 9. 2023

Jaký krok kupředu může ČR provést v oblasti biotechnologií? Jak překlenout propast mezi základním výzkumem a průmyslovou výrobou? A jak v tomto směru dohnat západní státy? Dne 5. září 2023 se v Art-n-Coffee uskutečnila konference, v rámci které byl představen biotechnologický klastr Prague.bio, jehož ambicí je být odpovědí nejen na tyto otázky.

8. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Iniciativa Czexpats in Science spolu s firmou Diana Biotechnologies vyhlašují soutěž o Cenu Czexpats pro mladé české vědkyně a vědce všech vědních oborů působící v zahraničí. Uzávěrka přihlášek je 31. října 2023, vyhlášení výsledků proběhne 22. prosince 2023.

8. 9. 2023

Czexpats in Science

Je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, strávil téměř sedm let na vědeckých stážích v Rakousku a Belgii. Měl nakročeno k slibné vědecké kariéře. Od letošního dubna ale působí jako ředitel iniciativy Czexpats in Science. V interview pro magazín Univerzity Karlovy Forum Matouš Glanc vysvětluje, kdo jsou vlastně Czexpats.

7. 9. 2023

Univerzita Karlova

Mezinárodní iniciativa EOSC (European Open Science Cloud) se rozšiřuje do České republiky. Propojí už existující vědecké komunity a vytvoří systém pro ukládání a sdílení dat. To usnadní a urychlí vědcům a vědeckým organizacím přístup k výzkumným datům.

7. 9. 2023

CESNET

Podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí je v České republice nižší než průměr ve vyspělých zemích OECD. Zástupci vysokoškolského sektoru upozornili na tiskové konferenci 5. 9. 2023 i na ztrátu schopnosti celé České republiky konkurovat na mezinárodní úrovni. Dle jejich vyjádření musí finální návrh připravovaného vládního rozpočtu zajistit naší zemi  podmínky pro mezinárodní konkurenceschopnost, která zabrání odlivu mozků a talentů za lepšími podmínkami v zahraničí.

7. 9. 2023

Univerzita Karlova