facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Výzkumnému týmu Buněčné a molekulární imunoregulace (Cellular and Molecular Immunoregulation - CMI) Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) se podařilo získat prestižní mezinárodní grant HORIZON EUROPE. Projekt se zaměří na výzkum sepse a septického šoku, které ročně postihnou až 50 milionů lidí po celém světě a stojí téměř za 20 % světových úmrtí.

12. 9. 2023

ICRC

Uplatňování kolektivní viny a dehumanizace celých skupin obyvatel. Ne, to nemluvíme o druhé republice, třetí říši, protektorátu nebo antisemitismu politických procesů 50. let. Mluvíme o dnešku. Tak se pojďme kouknout, jak to většinou končilo. V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak vracíme k několika výrokům z horka, které v poslední době vtáhly historii do veřejného prostoru. Třeba, kdo byl český Prigožin?

11. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/28mkKzO13VstRjKWnrkrWA

V Ústavu organické chemie a biochemie se Martin Fusek stará o to, aby se zajímavé vědecké nápady dostaly do praxe a vede transferovou společnost IOCB Tech. Patří k vynikajícím a oblíbeným pedagogům na své alma mater VŠCHT a v září obdržel čestnou medailí De scientia et humanitate optime meritis, tedy nejvyšší ocenění Akademie věd České republiky.

11. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/40RrqVccjsuQP4eZl34PvL

Řídit auto, ovládat chytré domácnosti nebo bezpečnostní kamery... To vše a mnoho dalšího umí už dnes zajistit umělá inteligence. Jak ale zařídit, aby se AI dala využívat bezpečně? O tom všem s Pavlem Surynkem, odborníkem na umělou inteligenci v robotice a vedoucím Laboratoře robotických agentů FIT ČVUT.

11. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/43g9OAoLNhjBt7DmRlsBGd

Dosud největší tuzemské setkání nanotechnologických firem, vědeckovýzkumných pracovišť a veřejného sektoru, NanoCzech Liberec 2023, se uskuteční 27. září 2023 na Technické univerzitě v Liberci. Připomene dvacáté výročí od podání světového patentu průmyslové výroby nanovláken a ukáže současný stav výzkumu nanotechnologií v Česku a jejich aplikace do praxe.

11. 9. 2023

Technická univerzita Liberec

Rok po začátku otevřené vojenské invaze Ruska na Ukrajinu se konal druhý ročník konference, která rozebrala vliv války na mezinárodní vědecký systém a analyzovala možnosti a příležitosti z války plynoucí. I české univerzity nabídly ukrajinským vědcům a studentům své pracovny, laboratoře a učebny a pomohly také zapojit ukrajinské univerzity do evropských projektů.

11. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Dosud největší tuzemské setkání nanotechnologických firem, vědeckovýzkumných pracovišť a veřejného sektoru, NanoCzech Liberec 2023, se uskuteční 27. září na Technické univerzitě v Liberci. Připomene dvacáté výročí od podání světového patentu průmyslové výroby nanovláken a ukáže současný stav výzkumu nanotechnologií v Česku a jejich aplikace do praxe.

11. 9. 2023

Technická univerzita v Liberci

Hodnocení v šestém roce fungování Metodiky 2017+ je realizováno v souladu s Metodikou 2017+ a M17+ Příručkou. Rada pro výzkum, vývoj a inovace na svém 392. zasedání dne 1. září 2023 schválila výstupy z hodnocení v Modulu 1 – Hodnocení vybraných výsledků. Jedná se o oborové zprávy a zprávy pro VO Odbornými panely s využitím externího peer review.

11. 9. 2023

Je umělkyně a architektka. V letech 2022-2023 strávila devět měsíců v České republice, kde zkoumala vývoj výroby a konceptualizace českého skla od roku 1948 do současnosti. V září přišla na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně z Rhode Island School of Design v Providence. Jaké byly její zkušenosti z Česka?

10. 9. 2023

Třapatkovky (Echinacea) jsou okrasné rostliny známé pro své léčivé účinky. Šlechtění těchto nenáročných trvalek se posledních dvanáct let věnují odborníci z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Několik perspektivních klonů dostali ke zhodnocení také vědci z Mendelovy univerzity v Brně. U rostlin zkoumali morfologické a estetické vlastnosti nebo obsah účinných látek.

10. 9. 2023

Mendelova univerzita