facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Podnikatelská sféra zažívá turbulentní časy plné změn… Jaké nové příležitosti pro byznys a inovace tím vznikají? Získejte konkrétní zkušenosti úspěšných firem pro svoje vlastní inovativní podnikání. Konference k těmto tématům proběhne 5. 10. 2023. 

27. 9. 2023

SIC

„V těžko dostupných místech v Africe převáží drony léky a různý zdravotnický materiál. Používají se na místech, kde auto jede v některých oblastech celý den. Může to být třeba 10 kilometrů, ale oblast je tam velmi neprostupná a dron může vzlétnout a znovu přistát do hodiny. V Irsku už dnes roznáší drony pizzu do okrajových částí města.“

27. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3VcadTnAZS4D6iib9Ui3ph

Kam za staroegyptskými památkami v Česku? A jak se sem tyto předměty dostávaly? O tom je zářijový díl podcastu Ta-meri s dr. Pavlem Onderkou.

27. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4fdOxpTrWj3g24GiExEnnr

Do klání o filmové ceny Oscar posíláme Bratry, tedy film o Mašínech. Pokud zdejší kinematografie v soutěži zabodovala, bolo to s filmy s výrazně historickými náměty — Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Kolja. Proč se historické filmy těší takové popularitě u diváků i filmařů a co jimi říkáme o dnešku? V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak doporučení na Oppenheimera a Angelu.

27. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0JpozFIhIdCaGEmYYt6Ok5

„Každá tvůrčí činnost je ve své podstatě stejná. Žene vás ten pocit, těší vás samotný proces. Proč skladatel skládá? Protože je to jeho potřeba,“ říká kombinatorik, zakladatel a ředitel Institutu teoretické informatiky MFF UK, Jaroslav Nešetřil, který se kromě vědy věnuje i umění. Rád přemýšlí v širokých souvislostech a nebojí se přirovnat matematiku třeba k tenisu.

27. 9. 2023

Univerzita Karlova

První ročník mezinárodní konference Prague.bio propojil špičkové vědce z biotechnologií a farmacie se zástupci fondů, které spravují celkem kolem 20 miliard korun. Akce hostila na dvě stě akademiků, investorů a představitelů státní správy i průmyslu z celé střední Evropy.

27. 9. 2023

IOCB Tech

VŠB-TUO jako první v tuzemsku otevřela Writing Support Centre (WSC), které bude podporovat studenty ve všech úrovních studia a akademické pracovníky v akademickém psaní jak v anglickém, tak i českém jazyce. Formou workshopů, seminářů i konzultací pomůže studentům získat kompetence související s problematikou akademického psaní. Pomocnou ruku nabídne ale i školitelům, kteří vedou studentům bakalářské, diplomové, případně doktorské práce.

27. 9. 2023

VŠB-TUO

Tentokrát do našeho podcastu zavítal vedoucí našeho Ústavu chemie a biochemie, prof. Vojtěch Adam. V první polovině našeho povídání se věnujeme rakovině z hlediska toho, které faktory ji mohou spouštět a jakými cestami by bylo možné ji léčit.

26. 9. 2023
Chci vědět
Array
(
    [0] => stdClass Object
        (
            [id] => 20
            [value] => 
        )

)

Martin Schwarzer působí v Laboratoři gnotobiologie MIkrobiologického ústavu AV ČR v Novém Hrádku, kde pracuje na průlomovém výzkumu bakterie Lactiplantibacillus plantarum (kmen LpWJL). Ta podporuje růst u podvyživených organismů a dává tak naději na léčbu důsledků podvýživy. Vydejte se s námi na „mikroodyseu“ do našeho nitra a dozvíte se, zda opravdu fungují probiotika, jaký vliv má kojení na lidský mikrobiom a jak o něj můžeme pečovat.

26. 9. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/7e7FVfB6GTSgch34SK1c1d

Velká Británie po období plném nejistot vyvolaném brexitem vstupuje do programu Horizont Evropa. Britská vláda tuto skutečnost oznámila 7. září. Návrat k rámcovému programu Evropské unie s rozpočtem 95 miliard eur britským vědcům a vědkyním umožní nejen využít klíčové finanční prostředky, ale i pokračovat v mezinárodní spolupráci se státy EU. 

26. 9. 2023

Vědavýzkum.cz